Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів (п.1 ст. 3 Закону про застосування реєстраторів розрахункових операцій).
В оренду передається рухоме майно. Досить довго точилися дискусії в правовому полі щодо ідентифікаціїоренди для цілей РРО як послуги. Так, ВАСУ у постанові від 06.11.2013 у справі №2-а-6569/08 (№22-а-31496/08) визначив, що відповідно до ЦКУ оренда не має ознак послуг, її не можна ототожнювати з діяльністю у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. А вже в ухвалі від 14.12.2016 у справі №804/7686/15 визначено, що для цілей Закону про застосування РРО необхідно орієнтуватися на визначення поняття «послуга», яке наведене в ПКУ. В розумінні ПКУ постачанням послуг є будь-яка операція, окрім постачання товарів (пп. 14.1.185 ПКУ).
Тому при отриманні орендної плати застосовуємо РРО, якщо ця операція має ознаки розрахункової.
Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).
У своїй консультації ДПС ЗІР 109.03 визначає, що застосування РРО (ПРРО) є обов’язковим при проведенні розрахунків у готівковій формі за послуги з надання в оренду нерухомого майна, а у всіх інших випадках використовуємо ПКО:
«При здійсненні операцій, безпосередньо не пов’язаних з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна, а саме операцій, доходи від яких включаються до складу інших операційних доходів або інших доходів, РРО або ПРРО і РК не застосовуються.
До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.
При цьому суб’єкти господарювання проводять зазначені операції з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, підпис яких може бути засвідчений відбитком печатки цієї/цього установи/підприємства (використання печатки не є обов’язковим).
Водночас, при проведенні розрахунків у готівковій формі за послуги з надання в оренду нерухомого майна, оплаті комунальних послуг, передбачених договором оренди, суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО або ПРРО».
Враховуючи чинну позицію ДПС, підстав застосовувати РРО (ПРРО) відповідно до наведеної умови немає – адже про оренду рухомого майна вони нічого не сказали.
Хоча на нашу думку, суть РРО полягає саме в тому, щоб зафіксувати готівкову виручку, отриману від господарської діяльності і надати покупцю розрахунковий документ негайно після прийняття від нього готівки. Тому РРО або ПРРО може бути застосоване до всіх видів оренди, адже будь-яка оренда – і рухомого майна, і нерухомого – з точки зору ПКУ є послугою.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити