• Посилання скопійовано

Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?

Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?

Відповідно до пп. 39 Положення № 148 кожна юридична особа, що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Відокремлені підрозділи підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть.

Ці положення означають, що касова книга ведеться тількитоді, коли є прибуткові та видаткові касові операції, що оформлені касовими ордерами (ПКО, ВКО) та відомостями:

  • Надходження виручки з торгової точки в головну касу, про що складається один ПКО: Дт 301 Кт 308;
  • Внесення готівки в банк касиром головної каси, яке оформлюється ВКО: Дт 311 Кт 301;
  • Виплата зарплати, видача коштів у підзвіт тощо, які оформлюються відомостями та ВКО у загальному порядку: Дт 661, 372 Кт 301.

Касова книга ведеться одна на підприємстві в цілому або ведеться декілька книг – в головній касі та в касах підрозділів, які проводять касові операції, що оформляються касовими ордерами. 

Відокремлені підрозділи, які проводять тільки розрахункові та службові готівкові операції із застосуванням РРО/ПРРО, касову книгу не ведуть. Операції з оприбуткування торгової виручки, повернення коштів покупцям/клієнтам, службові внесення і видачі – всі ці операції, які проводяться через РРО/ПРРО та відображаються на рах. 308, в окремій касовій книзі не відображаються. 

Головним фактором є не номер рахунку – 301, 308 тощо, а необхідність складання касових ордерів. У касовій книзі відображаються тільки ті операції, які підтверджені касовими ордерами. Розрахункові операції відображаються тільки в  Z-звіті РРО/ПРРО і касовими ордерами не оформляються.

На рахунку 308 окремо обліковуються тільки розрахунковіготівкові операції, що проводяться із застосуванням РРО/ПРРО і які не оформляються касовими ордерами. Оприбуткування роздрібної готівки підтверджується  Z-звітом РРО/ПРРО, службові внесення, службові видачі готівкових коштів для внесення в головну касу, здачі на інкасацію чи в касу банка підтверджуються чеками РРО/ПРРО «службове внесення» або «службова видача». Ці операції в касовій книзі не відображаються.

 

Облік касових операцій на субрахунках 301 та 308 

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Отримано готівкову виручку за послуги із застосуванням РРО за даними Z-звітів

308

703

123000

Проведено інкасацію готівки безпосередньо з торгової точки, передано готівку інкасатору, оформлено чек службової видачі готівки. Ця операція буде відображена у  Z-звіті за цей день

333

308

85000

Інкасовану готівку зараховано на рахунок у банку – за даними банківської виписки

311

333

85000

Всю готівку з торгової точки на кінець дня передано до головної каси підприємства, оформлено прибутковий касовий ордер, який відображено в касовій книзі за рах. 301. Кредитовий оборот за рах. 308 підтверджується даними  Z-звіту

301

308

38000

Виплачено заробітну плату з головної каси – на підставі відомості та видаткового касового ордера, який відображено в касовій книзі за рах. 301

661

301

23200

Касир головної каси вніс готівку на рахунок у банку, оформлено видатковий касовий ордер, який відображено у касовій книзі за рах. 301

311

301

10000

Видано аванс на відрядження з головної каси – на підставі видаткового касового ордера, який відображено в касовій книзі за рах. 301

372

301

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.20248792
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202451
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 440
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.2024109
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202488