• Посилання скопійовано

Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?

Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?

Відповідно до пп. 39 Положення №148 кожна юридична особа, що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Відокремлені підрозділи підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть.

Ці положення означають, що касова книга ведеться тількитоді, коли є прибуткові та видаткові касові операції, що оформлені касовими ордерами (ПКО, ВКО) та відомостями:

  • Надходження виручки з торгової точки в головну касу, про що складається один ПКО: Дт 301 Кт 308;
  • Внесення готівки в банк касиром головної каси, яке оформлюється ВКО: Дт 311 Кт 301;
  • Виплата зарплати, видача коштів у підзвіт тощо, які оформлюються відомостями та ВКО у загальному порядку: Дт 661, 372 Кт 301.

Касова книга ведеться одна на підприємстві в цілому або ведеться декілька книг – в головній касі та в касах підрозділів, які проводять касові операції, що оформляються касовими ордерами. 

Відокремлені підрозділи, які проводять тільки розрахункові та службові готівкові операції із застосуванням РРО/ПРРО, касову книгу не ведуть. Операції з оприбуткування торгової виручки, повернення коштів покупцям/клієнтам, службові внесення і видачі – всі ці операції, які проводяться через РРО/ПРРО та відображаються на рах. 308, в окремій касовій книзі не відображаються. 

Головним фактором є не номер рахунку – 301, 308 тощо, а необхідність складання касових ордерів. У касовій книзі відображаються тільки ті операції, які підтверджені касовими ордерами. Розрахункові операції відображаються тільки в  Z-звіті РРО/ПРРО і касовими ордерами не оформляються.

На рахунку 308 окремо обліковуються тільки розрахунковіготівкові операції, що проводяться із застосуванням РРО/ПРРО і які не оформляються касовими ордерами. Оприбуткування роздрібної готівки підтверджується  Z-звітом РРО/ПРРО, службові внесення, службові видачі готівкових коштів для внесення в головну касу, здачі на інкасацію чи в касу банка підтверджуються чеками РРО/ПРРО «службове внесення» або «службова видача». Ці операції в касовій книзі не відображаються.

 

Облік касових операцій на субрахунках 301 та 308 

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Отримано готівкову виручку за послуги із застосуванням РРО за даними Z-звітів

308

703

123000

Проведено інкасацію готівки безпосередньо з торгової точки, передано готівку інкасатору, оформлено чек службової видачі готівки. Ця операція буде відображена у  Z-звіті за цей день

333

308

85000

Інкасовану готівку зараховано на рахунок у банку – за даними банківської виписки

311

333

85000

Всю готівку з торгової точки на кінець дня передано до головної каси підприємства, оформлено прибутковий касовий ордер, який відображено в касовій книзі за рах. 301. Кредитовий оборот за рах. 308 підтверджується даними  Z-звіту

301

308

38000

Виплачено заробітну плату з головної каси – на підставі відомості та видаткового касового ордера, який відображено в касовій книзі за рах. 301

661

301

23200

Касир головної каси вніс готівку на рахунок у банку, оформлено видатковий касовий ордер, який відображено у касовій книзі за рах. 301

311

301

10000

Видано аванс на відрядження з головної каси – на підставі видаткового касового ордера, який відображено в касовій книзі за рах. 301

372

301

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    Сьогодні 11:04208
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705