• Посилання скопійовано

Ресторан надає послуги харчування іншому СГ за безготівкову оплату: що з алкоголем?

Ресторан продає алкоголь, є роздрібна ліцензія. Зазвичай алкоголь реєструється через РРО у разі розрахунку готівкою або карткою. Як бути, якщо алкоголь входить до вартості послуги харчування, яку оплатив інший СГ безготівковим переказом на банківський рахунок? Чи проводити алкоголь через РРО? Як правильно закрити розрахунки за алкоголь, якщо ресторан надає акт і ПН на всю вартість послуги, яка також включає алкоголь?

Обережна позиція

У ст. 1 Закону про спирт, визначені поняття:

  • оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
  • роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Виходячи з цих визначень, робимо висновок, що отримання оплати за алкогольні напої (в тому числі і в складі оплати за послуги харчування) від іншого СГ може розцінюватись як оптовий продаж алкоголю. За оптову торгівлю алкоголем без наявності ліцензії передбачено штраф в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (ст. 17 Закону про спирт).

Якщо ресторан не має ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, то він не має права продавати алкогольні напої суб’єктам господарювання без реєстрації таких продажів через РРО. За наявності ліцензії на роздрібну торгівлю всі алкогольні напої повинні продаватися тільки з видачею покупцю чека РРО, у якому має бути зазначений штрихкод акцизної марки.

Абсолютно безпечним виходом для ресторана в цій ситуації буде приймання окремої оплати за алкогольні напої через РРО готівкою або платіжною карткою. При цьому, якщо оплату здійснює підзвітна особа юридичної особи, то чеки РРО з алкогольними напоями можна буде включити у витрати такої юридичної особи, незалежно від її системи оподаткування (єдиний податок чи податок на прибуток). Звісно, що права на податковий кредит з ПДВ у юрособи за таким чеком не буде.

Якщо приймати оплату за алкоголь окремо від оплати за послуги харчування, то акт і податкову накладну на послугу слід складати тільки на суму безготівкової оплати без врахування вартості алкоголю.

Така сама ситуація і з алкогольними коктейлями – їх теж не можна продавати без реєстрації такого продажу через РРО.

Якщо приймати оплату за алкоголь окремо від оплати за послуги харчування, то акт і податкову накладну на послугу слід складати тільки на суму безготівкової оплати без врахування вартості алкоголю.

Вище ми навели обережний погляд на ситуацію, що описана в запитанні, на випадок, якщо у перевіряючих будуть питання щодо того, що алкоголь продано іншому суб’єкту господарювання.

 

Далі розглянемо думку податківців, яка наведена у ЗІР

Зокрема, податківці в ЗІР, категорія 113.03, допускають отримання оплати за алкогольні напої шляхом безготівкового переказу на рахунок продавця, але з обов’язковою видачею чека РРО на алкогольні напої – див. питання: «Чи може СГ, який має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (тютюновими виробами), здійснювати продаж таких товарів у безготівковій формі (у т. ч. шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установи банку)?» і відповідь на нього – так, за умови обов’язкової видачі фіскального касового чека, в якому зазначає форму оплати – безготівкова. Проте у цій відповіді не уточнюється, чи є покупець суб’єктом господарювання, чи ні.

У цій же категорії є ще одне питання: «Чи може СГ, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі, реалізовувати алкогольні напої та/або тютюнові вироби іншому СГ, який також має ліцензію на право роздрібної торгівлі, і така реалізація оформляється лише фіскальним чеком?». Податківці відповідають, що можна продавати алкоголь на підставі роздрібної ліцензії іншому суб’єкту господарювання, але такі алкогольні напої повинні бути використані «за призначенням»: у разі якщо СГ, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, придбав у суб’єкта господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі, алкогольні напої, то такі алкогольні напої повинні бути використані таким суб’єктом господарювання особисто і не підлягають подальшій реалізації.

Тож виходячи з відповідей у ЗІР, можемо зробити висновок, що ресторану можна приймати на рахунок безготівкову оплату за послуги харчування від інших СГ, яка включає в себе вартість алкоголю. При цьому вартість алкогольних напоїв обов’язково проводиться через РРО на дату фактичної реалізації (тобто на дату їх фактичної передачі покупцю), і вони повинні бути використані покупцем особисто і не підлягають подальшій реалізації.

Якщо алкогольні напої будуть проведені через РРО, то їх списання з обліку здійснюється окремо як списання проданого товару, а не як витрати на надання послуги харчування.

Все вищесказане стосується також і алкогольних коктейлів, які подаються під час надання послуги з харчування – вони теж проводяться через РРО, списуються окремо від послуги харчування як проданий товар, із зазначенням в чеку штрихкоду акцизної марки.

На нашу думку, якщо скористатися підходом, який пропонують податківці у ЗІР, то це не вплине на вартість послуги з харчування – адже вона повністю оплачена на рахунок. Тому акт про надання послуги та податкова накладна складаються на повну вартість послуги, а вартість алкоголю, поведеного через РРО, окремо не включається в дохід ресторану та не включається в ПН, складену на роздрібні продажі за даними РРО.

 

Висновки:

  1. Ресторан може приймати безготівкову оплату від іншого суб’єкта господарювання за послуги харчування, яка включає вартість алкоголю;
  2. Обов’язково потрібно видати покупцю чек РРО на оплачений алкоголь під час фактичного передання алкоголю покупцю (зокрема, під час надання послуг харчування) – на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем. При цому в чеку зазначається відповідна форма оплати - безготівкова;
  3. У чеках РРО повинні бути зазначені штрихкоди акцизних марок алкоголю, що був використаний під час надання послуг харчування;
  4. Вартість такого алкоголю списується з обліку окремо як проданий товар, а не як витрати на надання послуги харчування;
  5. Видача покупцю чека на алкоголь, що був оплачений безготівково у складі вартості послуги з харчування, не вимагає повторного відображення суми такого чека у складі доходів та податкових зобов’язань з ПДВ. Функція такого чека зводиться тільки до відображення штрихкодів акцизної марки проданого алкоголю та виконання вимог ліцензії на роздрібну торгівлю. Акт про надання послуг та податкова накладна складаються на повну вартість наданої послуги з урахуванням алкоголю. 
  6. Покупець – інший СГ повинен особисто використати придбаний алкоголь і не має права його продавати. Ця умова виконується, адже покупець використовує алкоголь під час споживання послуги з харчування;
  7. Як варіант, можна дотримуватися обережної позиції і приймати оплату за алкоголь окремо через РРО – готівкою або платіжною карткою одночасно з переданням такого алкоголю покупцю. Тоді вартість послуги з харчування не буде включати вартість алкоголю, що вплине і на суму акта та податкової накладної.

 ***


Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    Сьогодні 11:0425
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247612
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024571
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705