У разі, якщо у штатному розписі є вакантна посада касира, то КЗпП не містить заборони оформити працівника, який займає іншу посаду на цьому ж підприємстві. Навпаки, це право надає працівнику ч. 2 ст. 21 КЗпП.
Згідно з ст. 102-1 КЗпП, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
Тобто, працівник, який вже займає посаду комірника (основне місце роботи), може буди призначений ще й на посаду касира (за внутрішнім сумісництвом). Причому, виконувати обов’язки за посадою касира цей працівник має у вільний від основної роботи час.
Діюче законодавство не обмежує працівника за сумісництвом у кількісті відпрацьованого часу. Але, існує норма робочого часу 40 годин на тиждень, яка застосовується в межах однієї посади. Проте, якщо роботодавцю потрібно, щоб працівник (який працює за двома посадами) працював за графіком роботи підприємства, і в результаті за місяць вийти на ту суму витрат з оплати праці, яка є зараз, потрібно встановити неповний робочий час за кожною займаною посадою, написати відповідні заяви і скласти кадрові накази.
Наприклад, якщо працівник на посаді комірника на повну ставку отримує 8000,00 грн та ще є потреба в декілька разів на місяць виконувати функції касира (і ця потреба складає 0,1 ставки) з окладом теж 8000,00 грн, то комірник має написати:
- одну заяву на переведення його на умови неповного робочого часу (що займе 0,9 штатної одиниці) з окладом пропорційно відпрацьованому часу (що складе 7200,00 грн);
- та другу – на прийняття його на роботу за неосновним місцем на умовах неповного робочого часу (що займе 0,1 штатної одиниці) з окладом пропорційно відпрацьованому часу (що складе 800,00 грн).
В результаті, за двома посадами сумарна кількість відпрацьованих годин буде становити 40 годин на тиждень, а при однакових окладах сумарна зарплата працівника складе 8000,00 грн.
Нагадаємо, що прийняття працівника на роботу за внутрішнім сумісництвом здійснюється аналогічно прийняттю за основним місцем роботи та видається окремий наказ. Суміснику присвоюється окремий табельний номер, за його посадою робляться відмітки в табелі обліку робочого часу, а зарплата розраховується за кожною посадою окремо.
Отже, оскільки від працівника надійде дві заяви, то потрібно видати два накази:
- один на встановлення неповного робочого часу за основною посадою комірника з окладом пропорційно відпрацьованого часу;
- другий – на прийняття на роботу на посаду касира за роботою за сумісництвом з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу.
Увага! Не забудьте подати до податкової повідомлення про прийняття працівника на роботу за сумісництвом до початку його роботи за посадою касира з категорією особи «2» у графі 5.
В додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ зарплату працівника треба буде показувати окремими рядками – за основним місцем роботи і за сумісництвом з відмітками у графі 21 про наявність та відсутність ТК та у графі 22 – ознаки неповного робочого часу. У додатку 4ДФ зарплату відображають одним рядком, загальною сумою за обома посадами, дату прийняття на роботу за внутрішнім сумісництвом не вказують (ми про це писали тут).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити