• Посилання скопійовано

Пасажирські перевезення: чи треба РРО при LiqPay?

Підприємство здійснює регулярні пасажирські перевезення міжобласні, які можуть бути оплачені на сайті підприємства через LiqPay. Чи потрібно використовувати при цьому РРО? Якщо так, то як це робити, якщо кошти надходять в неробочий час?

LiqPay та РРО – завжди разом за позицією ДПСУ

Пункт 4 ст. 9 Закону про РРО, дозволяє не застосовувати РРО, КОРО і РК під час продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкованим способом серією, номером, номінальною вартістю.

Згідно з п. 10 Переліку №1336, продаж квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для проїзду в міському, приміському та міжміському електротранспорті, міжміському автотранспорті дозволено проводити без застосування РРО з використанням РК та КОРО.

В решті випадках діють загальні норми Закону про РРО. РРО слід застосовати у разі здійснення розрахункових операцій. Якщо не виконується умова її виникнення, то відповідно РРО немає.

Розрахункова операція в абз. 4 ст. 2 Закону про РРО визначена як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (абз. 28 ст. 2 Закону про РРО).

Податківці вже декілька років поспіль наполягають, що якщо оплата за товар (послугу), замовленого через Інтернет відбулася із застосуванням платіжних карток покупця за допомогою платіжних систем Wayforpay, LiqPay та інших аналогічних (інтернет-еквайринг), то необхідно застосовувати РРО, якщо місце надання таких товарів (послуг) визначено (див. ІПК від 26.05.2017 р. №387/ІПК/20-40-14-10-17, ІПК ДПСУ від 31.01.2020 р. №398/6/99-00-05-04-01-06/ІПК, від 28.03.2019 р. №1303/ІПК/26-15-14-09-01-15, від 23.04.2019 р. №1753/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Усе про касу і РРО
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Тобто, по-перше, ДПСУ наполягає, що виконуються умови щодо визнання розрахункової операції, а саме продавець приймає від покупця платіжну картку на оплату, незважаючи на те, що фізично він цього не робити, та й не запитує дані картки покупця, а це все робити на договірних основах із таким продавцем платіжна система.

По-друге, фахівці ДПСУ уточнюють, що якщо місце здійснення розрахунків визначити неможливо (наприклад, отримання споживачем комп'ютерних програм, електронних книжок, довідок, висновків, експертних оцінок, договорів, квитанцій, рахунків тощо виключно в електронній формі), то у такому випадку (навіть оплати через інтерент) застосування РРО є необов'язковим. У інших випадках (тобто безпосереднє отримання споживачем товарів чи послуг, в т. ч. замовлених та сплачених через мережу Інтернет) суб'єкт господарювання зобов'язаний застосувати РРО на загальних підставах.

Таким чином, судячи із вищесказаного, оскільки покупець послуг перевезення безпосередньо їх отримує від продавця, тобто є місце розрахунків, то з огляду на вищевказану позицію ДПСУ, при оплаті покупцем за послуги перевезення через LiqPay слід застосовувати РРО.

 

На замітку!

Податківці також наполягають, що РРО необхідно застосовувати й у разі оплати товарів (послуг) з використанням банківського сервісу «інтернет-банкінг» (наприклад, «Приват24» або «Ощад24»)  - див, підкатегорію 109.02 ресурсу «ЗІР»листи ДФСУ від 26.04.2019 р. №1873/6/99-99-14-05-01-15/ІПК і від 20.05.2019 р. №2268/К/99-99-13-02-03-14/ІПК).

 

Як проводити розрахунки через РРО, якщо оплата надійшла у неробочий час/святкові дні?

Що стосується використання РРО у позаробочий час та у вихідні, то хоча питання це й міститься у підкатегорії 109.06 ресурсу, «ЗІР», втім відповіді там немає. Допоможе знайти її ІПК від податківців.

Так, в ІПК ДФС у Харківській обл. від 30.05.17 р. №412/ІПК/20-40-14-10-17 та ІПК ДФС у Харківській області від 26.05.2017 р. №387/ІПК/20-40-14-10-17 податківці роз’яснили: «Питання щодо з'єднання РРО з платіжними системами, які приймають кошти в безготівковій формі цілодобово за допомогою мережі Інтернет на даний час законодавчо не врегульоване. У зв'язку з цим, пропонуємо Вам проводити розрахункові операції через РРО після зарахування коштів на Вашу картку у розмірі отриманої оплати».

В уже згаданій ІПК від 25.11.2019 р. №1507/6/99-00-05-04-01-15/ІПК податківці також зауважують: «роздрукування розрахункового документа на РРО здійснюється на підставі виписки з фінустанови».

Тобто податківці пропонують пробивати чек РРО при надходженні оплати через систему LiqPay слід саме на підставі виписки з фінансової установи, тобто після зарахування коштів на розрахунковий рахунок продавця.

Це ідеальний варіант у випадку, якщо покупець спочатку оплачує товар/послугу), а потім його забирає (самостійно чи за допомогою кур’єрської служби)/її отримує, а оплата вже є на рахунку СГ.

Якщо ж, оплати ще немає, тобто СГ ще не отримав кошти від фінустанови, то відповідно й чек РРО не вибив, а клієнт або вже прийшов у магазин за товаром (якщо мова про самовивоз), або вже товар слід відправляти покупцю, або прийшов для отримання послуги, то вищевказані роз’яснення не підходять.

У такій ситуації логічно буде пробивати чек РРО у момент відвантаження товару, чи надання послуги, про що й говорять податківці. У листі ДФСУ від 29.08.17 р. №1743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вони зауважують, що пробивати чек РРО потрібно незалежно від того, чи надійшли кошти за товар на розрахунковий рахунок продавця.

 

На замітку!

Фіскали наголошують (див. підкатегорію 109.02 ресурсу «ЗІР»), що в такому касовому чеку потрібно вказувати повну суму проведеної операції та її назву — «передплата товарів/послуг». Якщо розрахунок проводиться за відстроченим платежем, вказується «погашення кредиту».

 

Рекомендації податківців в принципі доповнюють одна одну в залежності від ситуації, що є першою подією: надходження коштів на рахунок СГ, чи відвантаження товару/надання послуги. В ідеалі рекомендуємо отримати й свою ІПК від податківців у цих ситуаціях.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024239
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705