Запитання: Чи має право фізособа - підприємець на загальній системі оподаткування з доходом до 1 млн грн отримувати готівкові кошти за послуги перевезення та будівельні послуги з видачею корінця прибуткового касового ордеру без застосування РРО з подальшим внесенням на розрахунковий рахунок? Які є обмеження щодо отримання підприємцями готівкових коштів? Чи потрібно підприємцю дотримуватися обмеження в 10 тис. грн в день у взаєморозрахунках з іншими підприємцями та юрособами?
Відповідь:
Підприємці – фізособи на загальній системі оподаткування при продажу товарів (наданні послуг) повинні застосовувати РРО з дотриманням норм Закону про РРО.
Умови проведення розрахункових операцій без застосування РРО
На виконання ст. 10 Закону про РРО постановою Кабміну №1336 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та КОРО.
Відповідно до п. 11 Переліку №1336 ФОП, які провадять госпдіяльність (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) та не використовують працю найманих осіб, дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та КОРО при наданні побутових послуг, зокрема:
- з ремонту та встановлення побутових машин та приладів, радіоелектронної апаратури, телеантен;
- ремонту і складання меблів;
- ремонту квартир;
- ремонту взуття, швейних та трикотажних виробів, виробів текстильної та шкіряної галантереї, металевих виробів.
При цьому граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не встановлюється. Також звертаємо увагу, що послуги перевезення в цьому переліку не зазначені.
Усе про касу і РРО –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Також див. «ЗІР», підкатегорія 109.02, відповідь на питання: «Чи необхідно ФОП на загальній системі оподаткування застосовувати РРО?». За умовами запитання, якщо ФОП надає інші будівельні послуги, крім ремонту квартир, а також надає послуги перевезення, йому потрібно застосовувати РРО з дотриманням норм Закону про РРО при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при наданні послуг. Звільнення від застосування РРО при отриманні річного доходу не більше 1 млн грн передбачене лише для ФОП на спрощеній системі оподаткування (п. 296.10 ПКУ). ФОП на загальній системі оподаткування це не стосується.
Документальне підтвердження отримання готівки
ФОПи касової книги не ведуть (абз. 4 п. 39 Положення №148) та касові ордери (ПКО та ВКО) не складають. Тому на підтвердження отриманої готівки ФОП повинен надати отримувачу послуг відривну частину розрахункової квитанції РК, а не квитанцію ПКО.
Оприбуткуванням готівки у касах ФОП, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО (абз. 4 п. 11 Положення №148).
Порядок ведення КОРО встановлено у розд. 4 Порядку №547.
Обмеження готівкових розрахунків
Відповідно до п. 6 Положення №148 суб'єкти господарювання, включаючи ФОП, мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
1) між собою - у розмірі до 10 тис. грн включно;
2) з фізособами - у розмірі до 50 тис. грн включно.
Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб'єктів господарювання та фізосіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
Нацбанк у листі від 22.05.2018 р. №50-0007/28247 повідомляє, що установлені цим пунктом вимоги поширюються на розрахунки за правочинами за участі суб'єктів господарювання, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, що можуть бути оцінені в грошовій формі.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити