• Посилання скопійовано

ПДВ у разі міжнародного перевезення по території України окремим українським перевізником

Експедитор за коносаментом доставляє вантаж морським транспортом з Китаю до Одеського морського порту. Далі вантаж без перетину митного кордону передається українському перевізнику, який доставляє його до Львова. На послуги перевезення оформляється окрема CMR (без відміток митниці). Чи буде таке перевезення міжнародним та яка ставка ПДВ?

Відповідно до пп. 195.1.3 ПКУ, при постачанні міжнародних перевезень багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом застосовується ставка ПДВ 0%. Перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Такими документами можуть бути (ст. 9 Закону №1955):

  • авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
  • міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • накладна СМГС (накладна УМВС);
  • коносамент (Bill of Lading);
  • накладна ЦІМ (CIM);
  • вантажна відомість (Cargo Manifest);
  • інші документи, визначені законами України.

Далі в цій статті Закону №1955 сказано, що факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується такими документами, які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення:

  • єдиним транспортним документом або 
  • комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо).

З наведеного можемо зробити висновок, що коносамент (перевезення морем) і CMR (автомобільне перевезення) – це комплект документів, а не єдиний документ. А тому автомобільне перевезення на підставі CMR не буде вважатися міжнародним з точки зору пп. 195.1.3 ПКУ. Отже, на такі послуги перевезення норма пп. 195.1.3 ПКУ не поширюється. Якщо перевізник є платником ПДВ, то він нараховує ПДВ за основною ставкою 20%. Перевиставляючи ці послуги перевезення замовнику, експедитор також нараховує ПДВ на них за ставкою 20% (див. також відповідь на питання 10 в УПК від 06.07.2012 р. № 610). Якщо перевізник не є платником ПДВ, то він не нараховує ПДВ на власні послуги перевезення, таким чином, надалі перевиставляючи ці послуги замовнику, експедитор також не нараховує ПДВ на послуги перевезення (див. відповідь на питання 1 в УПК від 06.07.2012 р. № 610).

 

Чи обов’язково в наведеній ситуації складати CMR замість звичайної ТТН? 

Ні, такого обов’язку немає. Ми вище з’ясували, що таке перевезення не є міжнародним, а тому може складатися ТТН, а не CMR.

 

Чи можна в CMR у адресі фактичної доставки вказувати юридичну адресу замовника?

В CMR є окремі реквізити для заповнення даних про:

  • отримувача;
  • місце розвантаження.

Таким чином, фактичне місце доставки потрібно зазначати в реквізиті «Місце розвантаження». А юридичну адресу замовника може бути відображено в реквізиті «Отримувач», за умови, що замовник і є отримувачем.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024953
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249225
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435