• Посилання скопійовано

ПДВ у разі міжнародного перевезення по території України окремим українським перевізником

Експедитор за коносаментом доставляє вантаж морським транспортом з Китаю до Одеського морського порту. Далі вантаж без перетину митного кордону передається українському перевізнику, який доставляє його до Львова. На послуги перевезення оформляється окрема CMR (без відміток митниці). Чи буде таке перевезення міжнародним та яка ставка ПДВ?

Відповідно до пп. 195.1.3 ПКУ, при постачанні міжнародних перевезень багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом застосовується ставка ПДВ 0%. Перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Такими документами можуть бути (ст. 9 Закону №1955):

  • авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
  • міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • накладна СМГС (накладна УМВС);
  • коносамент (Bill of Lading);
  • накладна ЦІМ (CIM);
  • вантажна відомість (Cargo Manifest);
  • інші документи, визначені законами України.

Далі в цій статті Закону №1955 сказано, що факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується такими документами, які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення:

  • єдиним транспортним документом або 
  • комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо).

З наведеного можемо зробити висновок, що коносамент (перевезення морем) і CMR (автомобільне перевезення) – це комплект документів, а не єдиний документ. А тому автомобільне перевезення на підставі CMR не буде вважатися міжнародним з точки зору пп. 195.1.3 ПКУ. Отже, на такі послуги перевезення норма пп. 195.1.3 ПКУ не поширюється. Якщо перевізник є платником ПДВ, то він нараховує ПДВ за основною ставкою 20%. Перевиставляючи ці послуги перевезення замовнику, експедитор також нараховує ПДВ на них за ставкою 20% (див. також відповідь на питання 10 в УПК від 06.07.2012 р. № 610). Якщо перевізник не є платником ПДВ, то він не нараховує ПДВ на власні послуги перевезення, таким чином, надалі перевиставляючи ці послуги замовнику, експедитор також не нараховує ПДВ на послуги перевезення (див. відповідь на питання 1 в УПК від 06.07.2012 р. № 610).

 

Чи обов’язково в наведеній ситуації складати CMR замість звичайної ТТН? 

Ні, такого обов’язку немає. Ми вище з’ясували, що таке перевезення не є міжнародним, а тому може складатися ТТН, а не CMR.

 

Чи можна в CMR у адресі фактичної доставки вказувати юридичну адресу замовника?

В CMR є окремі реквізити для заповнення даних про:

  • отримувача;
  • місце розвантаження.

Таким чином, фактичне місце доставки потрібно зазначати в реквізиті «Місце розвантаження». А юридичну адресу замовника може бути відображено в реквізиті «Отримувач», за умови, що замовник і є отримувачем.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427