Відповідно до пп. 195.1.3 ПКУ, при постачанні міжнародних перевезень багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом застосовується ставка ПДВ 0%. Перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Такими документами можуть бути (ст. 9 Закону №1955):
- авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
- міжнародна автомобільна накладна (CMR);
- накладна СМГС (накладна УМВС);
- коносамент (Bill of Lading);
- накладна ЦІМ (CIM);
- вантажна відомість (Cargo Manifest);
- інші документи, визначені законами України.
Далі в цій статті Закону №1955 сказано, що факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується такими документами, які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення:
- єдиним транспортним документом або
- комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо).
З наведеного можемо зробити висновок, що коносамент (перевезення морем) і CMR (автомобільне перевезення) – це комплект документів, а не єдиний документ. А тому автомобільне перевезення на підставі CMR не буде вважатися міжнародним з точки зору пп. 195.1.3 ПКУ. Отже, на такі послуги перевезення норма пп. 195.1.3 ПКУ не поширюється. Якщо перевізник є платником ПДВ, то він нараховує ПДВ за основною ставкою 20%. Перевиставляючи ці послуги перевезення замовнику, експедитор також нараховує ПДВ на них за ставкою 20% (див. також відповідь на питання 10 в УПК від 06.07.2012 р. №610). Якщо перевізник не є платником ПДВ, то він не нараховує ПДВ на власні послуги перевезення, таким чином, надалі перевиставляючи ці послуги замовнику, експедитор також не нараховує ПДВ на послуги перевезення (див. відповідь на питання 1 в УПК від 06.07.2012 р. №610).
Чи обов’язково в наведеній ситуації складати CMR замість звичайної ТТН?
Ні, такого обов’язку немає. Ми вище з’ясували, що таке перевезення не є міжнародним, а тому може складатися ТТН, а не CMR.
Чи можна в CMR у адресі фактичної доставки вказувати юридичну адресу замовника?
В CMR є окремі реквізити для заповнення даних про:
- отримувача;
- місце розвантаження.
Таким чином, фактичне місце доставки потрібно зазначати в реквізиті «Місце розвантаження». А юридичну адресу замовника може бути відображено в реквізиті «Отримувач», за умови, що замовник і є отримувачем.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити