• Посилання скопійовано

Продавець уклав договір комісії на експорт товарів. Комісіонер здійснює митне оформлення та експорт. Чи потрібно нам нараховувати ПДВ за ставкою 20%?

Наша компанія експортер, офіційний дистриб’ютор однієї з груп товарів. Ми уклали договір комісії на експорт товарів, за яким ми передаємо товар на комісію, комісіонер здійснює митне оформлення та експортує товар. До прийняття Податкового кодексу України вартість товару, переданого комітентом комісіонеру, не оподатковувалася ПДВ. З 01.01.2011 р. із введенням у дію спеціальної у Податковому кодексі статті 189 виникли зміни щодо оподаткування ПДВ операцій з комісійної торгівлі. Чи потрібно нам як комітенту нараховувати ПДВ за ставкою 20% при передачі товарів комісіонеру у випадку, якщо цей товар призначений для експорту за кордон? Адже при експорті товарів діє ставка ПДВ 0%? Як правильно працювати?

Дійсно, з прийняттям Податкового кодексу України, з 01.01.2011 р. запроваджено новий порядок оподаткування податком на додану вартість операцій, що здійснюються за договорами комісії.

Відповідно до п. 189.4. Податкового кодексу, базою оподаткування для товарів, робіт, послуг, що передаються/отримуються в межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому у ст. 188 ПКУ. Датою збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 Податкового кодексу.


 

Тобто, вказана норма Кодексу робить акцент на тому, що господарські операції за договором комісії оподатковуються за загальними нормами оподаткування ПДВ: база оподаткування – договірна вартість товарів, дата виникнення податкових зобов’язань та кредиту визначається за першою подією.
Проте норми цього пункту не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України або з ввезення на митну територію України товарів у межах зазначених договорів (п. 189.6 ПКУ).

Операції з експорту товарів оподатковуються за ставкою 0% (п. 195.1.1 ПКУ). Постачанням товарів з метою оподаткування згідно з визначенням, наведеним у п. 14.1.191 ПКУ, є будь-яка передача права розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару. Постачанням товарів також вважається передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю (підпункт е) п. 14.1.191).

При цьому постачальником товарів на експорт є комітент, він також зазначається у вантажно-митній декларації на експорт товарів. Отже, оскільки Ви виступаєте комітентом і є експортером товару та суб’єктом, що має право на застосування ставки 0%, враховуючи, що п. 189.4. ПКУ не поширюється на операції з експортування товарів за межі митної території України, вважаємо, що передача Вашим підприємством товарів комісіонеру за договором комісії на експорт не викликає податкових наслідків з ПДВ, у тому числі нарахування ПДВ за ставкою 20%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Киевский центр поддержки и развития бизнеса

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024955
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249255
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435