• Посилання скопійовано

Продавець уклав договір комісії на експорт товарів. Комісіонер здійснює митне оформлення та експорт. Чи потрібно нам нараховувати ПДВ за ставкою 20%?

Наша компанія експортер, офіційний дистриб’ютор однієї з груп товарів. Ми уклали договір комісії на експорт товарів, за яким ми передаємо товар на комісію, комісіонер здійснює митне оформлення та експортує товар. До прийняття Податкового кодексу України вартість товару, переданого комітентом комісіонеру, не оподатковувалася ПДВ. З 01.01.2011 р. із введенням у дію спеціальної у Податковому кодексі статті 189 виникли зміни щодо оподаткування ПДВ операцій з комісійної торгівлі. Чи потрібно нам як комітенту нараховувати ПДВ за ставкою 20% при передачі товарів комісіонеру у випадку, якщо цей товар призначений для експорту за кордон? Адже при експорті товарів діє ставка ПДВ 0%? Як правильно працювати?

Дійсно, з прийняттям Податкового кодексу України, з 01.01.2011 р. запроваджено новий порядок оподаткування податком на додану вартість операцій, що здійснюються за договорами комісії.

Відповідно до п. 189.4. Податкового кодексу, базою оподаткування для товарів, робіт, послуг, що передаються/отримуються в межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому у ст. 188 ПКУ. Датою збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 Податкового кодексу.


 

Тобто, вказана норма Кодексу робить акцент на тому, що господарські операції за договором комісії оподатковуються за загальними нормами оподаткування ПДВ: база оподаткування – договірна вартість товарів, дата виникнення податкових зобов’язань та кредиту визначається за першою подією.
Проте норми цього пункту не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України або з ввезення на митну територію України товарів у межах зазначених договорів (п. 189.6 ПКУ).

Операції з експорту товарів оподатковуються за ставкою 0% (п. 195.1.1 ПКУ). Постачанням товарів з метою оподаткування згідно з визначенням, наведеним у п. 14.1.191 ПКУ, є будь-яка передача права розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару. Постачанням товарів також вважається передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю (підпункт е) п. 14.1.191).

При цьому постачальником товарів на експорт є комітент, він також зазначається у вантажно-митній декларації на експорт товарів. Отже, оскільки Ви виступаєте комітентом і є експортером товару та суб’єктом, що має право на застосування ставки 0%, враховуючи, що п. 189.4. ПКУ не поширюється на операції з експортування товарів за межі митної території України, вважаємо, що передача Вашим підприємством товарів комісіонеру за договором комісії на експорт не викликає податкових наслідків з ПДВ, у тому числі нарахування ПДВ за ставкою 20%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Киевский центр поддержки и развития бизнеса

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202460
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427