• Посилання скопійовано

Продавець уклав договір комісії на експорт товарів. Комісіонер здійснює митне оформлення та експорт. Чи потрібно нам нараховувати ПДВ за ставкою 20%?

Наша компанія експортер, офіційний дистриб’ютор однієї з груп товарів. Ми уклали договір комісії на експорт товарів, за яким ми передаємо товар на комісію, комісіонер здійснює митне оформлення та експортує товар. До прийняття Податкового кодексу України вартість товару, переданого комітентом комісіонеру, не оподатковувалася ПДВ. З 01.01.2011 р. із введенням у дію спеціальної у Податковому кодексі статті 189 виникли зміни щодо оподаткування ПДВ операцій з комісійної торгівлі. Чи потрібно нам як комітенту нараховувати ПДВ за ставкою 20% при передачі товарів комісіонеру у випадку, якщо цей товар призначений для експорту за кордон? Адже при експорті товарів діє ставка ПДВ 0%? Як правильно працювати?

Дійсно, з прийняттям Податкового кодексу України, з 01.01.2011 р. запроваджено новий порядок оподаткування податком на додану вартість операцій, що здійснюються за договорами комісії.

Відповідно до п. 189.4. Податкового кодексу, базою оподаткування для товарів, робіт, послуг, що передаються/отримуються в межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому у ст. 188 ПКУ. Датою збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 Податкового кодексу.


 

Тобто, вказана норма Кодексу робить акцент на тому, що господарські операції за договором комісії оподатковуються за загальними нормами оподаткування ПДВ: база оподаткування – договірна вартість товарів, дата виникнення податкових зобов’язань та кредиту визначається за першою подією.
Проте норми цього пункту не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України або з ввезення на митну територію України товарів у межах зазначених договорів (п. 189.6 ПКУ).

Операції з експорту товарів оподатковуються за ставкою 0% (п. 195.1.1 ПКУ). Постачанням товарів з метою оподаткування згідно з визначенням, наведеним у п. 14.1.191 ПКУ, є будь-яка передача права розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару. Постачанням товарів також вважається передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю (підпункт е) п. 14.1.191).

При цьому постачальником товарів на експорт є комітент, він також зазначається у вантажно-митній декларації на експорт товарів. Отже, оскільки Ви виступаєте комітентом і є експортером товару та суб’єктом, що має право на застосування ставки 0%, враховуючи, що п. 189.4. ПКУ не поширюється на операції з експортування товарів за межі митної території України, вважаємо, що передача Вашим підприємством товарів комісіонеру за договором комісії на експорт не викликає податкових наслідків з ПДВ, у тому числі нарахування ПДВ за ставкою 20%.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: Киевский центр поддержки и развития бизнеса

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202526
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202519
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202534
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568