• Посилання скопійовано

Виправляємо ІПН покупця: чи буде штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН?

29.08.2019 р. своєчасно складено та зареєстровано податкову накладну. ПН помилково зареєстровано на платника ПДВ замість неплатника ПДВ. Чи можна уникнути штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН при виправленні помилки у ІПН покупця?

Алгоритм виправлення помилки

Податківці у підкатегорії 101.15, «ЗІР» надавали алгоритм виправлення помилки, допущеної в індивідуальному податковому номері покупця податкової накладної, зареєстрованої ЄРПН:

  1. продавець повинен скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, яким необхідно вивести всі показники помилкової ПН в нуль;
  2. такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, чий «неправильний» ІПН був зазначений у графі «ІПН покупця» податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування;
  3. продавець повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН другу податкову накладну із зазначенням правильного ІПН покупця (в даному випадку - умовний ІПН на неплатника ПДВ - 100000000000).

При цьому, необхідно зважати на те, що нова податкова накладна повинна бути складена саме датою нарахування ПЗ з ПДВ. Оскільки такою датою є 29.08.2019 р., то нова податкова накладна буде вже зареєстрована з порушенням строку реєстрації (про розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН ми писали тут).

 

Чи можна уникнути штрафу?

На жаль, позиція податківців з цього питання фіскальна. Зокрема, у ІПК від 13.07.2018 р. № 3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони зазначають, що ст. 120-1 ПКУ не передбачено виключень щодо застосування норм зазначеної статті за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (в тому числі, і пов'язаної із виправленням помилок як вказується у ІПК від 29.12.2017 р. №3198/ІПК/21-22-12-01-08).

Таким чином, у разі несвоєчасної реєстрації ПН на платника податків накладаються відповідні штрафні санкції, в тому числі і у разі реєстрації ПН для виправлення помилки.

 

Судова практика

Як було зазначено вище, оскільки законодавчо звільнення від штрафів не передбачено, то у платника податків все ж таки є можливість «відбитися» від штрафів, однак робити це доведеться вже у судовому порядку.

Так, Дніпропетровський окружний суд у рішенні від 03.06.2019 р. справа №160/1553/19 встав на сторону платника податків стосовно ситуації з несвоєчасною реєстрацією ПН, якими фактично виправлялися помилки в індивідуальних податкових номерах контрагентів, допущених у податкових накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРПН.

Суд встановив, що оскільки позивачем (самостійно виявивши недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних) були складені відповідні розрахунки коригування до своєчасно зареєстрованих податкових накладних з умовним податковим номером покупців і на таку ж саме дату податкові накладні з їх індивідуальним податковим номером та зареєстровано зазначені документи в ЄРПН з метою виправлення раніше допущеної помилки, то зазначені дії не можуть бути розцінені як несвоєчасна реєстрація накладної з вини платника податку-продавця.

Більш детально рішення суду ми розглядали тут.

Водночас, необхідно зважати, що не у всіх випадках суд стає на сторону платника податків. Ось тут ми наводили повідомлення податківців, за яким суд врахував, що ПКУ не передбачає звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН – у разі, якщо це відбувається через намагання платника виправити свої попередні помилки.

Тому вважаємо, що у платника податків є можливість уникнути нарахування штрафних санкції, однак для цього доведеться звертатися до суду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243711
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024244