• Посилання скопійовано

Виправляємо ІПН покупця: чи буде штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН?

29.08.2019 р. своєчасно складено та зареєстровано податкову накладну. ПН помилково зареєстровано на платника ПДВ замість неплатника ПДВ. Чи можна уникнути штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН при виправленні помилки у ІПН покупця?

Алгоритм виправлення помилки

Податківці у підкатегорії 101.15, «ЗІР» надавали алгоритм виправлення помилки, допущеної в індивідуальному податковому номері покупця податкової накладної, зареєстрованої ЄРПН:

  1. продавець повинен скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної, яким необхідно вивести всі показники помилкової ПН в нуль;
  2. такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, чий «неправильний» ІПН був зазначений у графі «ІПН покупця» податкової накладної, до якої складається такий розрахунок коригування;
  3. продавець повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН другу податкову накладну із зазначенням правильного ІПН покупця (в даному випадку - умовний ІПН на неплатника ПДВ - 100000000000).

При цьому, необхідно зважати на те, що нова податкова накладна повинна бути складена саме датою нарахування ПЗ з ПДВ. Оскільки такою датою є 29.08.2019 р., то нова податкова накладна буде вже зареєстрована з порушенням строку реєстрації (про розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН ми писали тут).

 

Чи можна уникнути штрафу?

На жаль, позиція податківців з цього питання фіскальна. Зокрема, у ІПК від 13.07.2018 р. №3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони зазначають, що ст. 120-1 ПКУ не передбачено виключень щодо застосування норм зазначеної статті за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (в тому числі, і пов'язаної із виправленням помилок як вказується у ІПК від 29.12.2017 р. №3198/ІПК/21-22-12-01-08).

Таким чином, у разі несвоєчасної реєстрації ПН на платника податків накладаються відповідні штрафні санкції, в тому числі і у разі реєстрації ПН для виправлення помилки.

 

Судова практика

Як було зазначено вище, оскільки законодавчо звільнення від штрафів не передбачено, то у платника податків все ж таки є можливість «відбитися» від штрафів, однак робити це доведеться вже у судовому порядку.

Так, Дніпропетровський окружний суд у рішенні від 03.06.2019 р. справа №160/1553/19 встав на сторону платника податків стосовно ситуації з несвоєчасною реєстрацією ПН, якими фактично виправлялися помилки в індивідуальних податкових номерах контрагентів, допущених у податкових накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРПН.

Суд встановив, що оскільки позивачем (самостійно виявивши недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних) були складені відповідні розрахунки коригування до своєчасно зареєстрованих податкових накладних з умовним податковим номером покупців і на таку ж саме дату податкові накладні з їх індивідуальним податковим номером та зареєстровано зазначені документи в ЄРПН з метою виправлення раніше допущеної помилки, то зазначені дії не можуть бути розцінені як несвоєчасна реєстрація накладної з вини платника податку-продавця.

Більш детально рішення суду ми розглядали тут.

Водночас, необхідно зважати, що не у всіх випадках суд стає на сторону платника податків. Ось тут ми наводили повідомлення податківців, за яким суд врахував, що ПКУ не передбачає звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН – у разі, якщо це відбувається через намагання платника виправити свої попередні помилки.

Тому вважаємо, що у платника податків є можливість уникнути нарахування штрафних санкції, однак для цього доведеться звертатися до суду.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202516
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025366