• Посилання скопійовано

Облігації внутрішньої держпозики: що з витратами та доходами?

Фізособа придбала облігації внутрішньої державної позики. Потім отримала проценти (купонний дохід) на ці ОВДП. В кінці звітного року облігації погашені. Як визначати витрати, доходи та прибуток? При цьому військовий збір з цієї операції утримав банк. Як це зазначити у декларації?

ПДФО

Згідно з пп. 165.1.52 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України та з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, з урахуванням курсових різниць.

Згідно з пп. 165.1.2 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, та на боргові зобов’язання Національного банку України тощо.

Відповідно до п. 3 ст. 16 Закону №3480, облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП) – це цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов’язання України щодо відшкодування пред’явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Постановою КМУ №80 встановлено, що Мінфін виступає емітентом державних облігацій.

Таким чином, ані відсотки, ані дохід від погашення ОВДП не включається до оподатковуваного доходу фізособи. А тому не оподатковується ПДФО та військовим збором.

Аналогычно консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 103.04 і 103.10, ЗІР:

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО дохід у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери (облігації), емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику?

Яким чином оподатковується ПДФО дохід у вигляді інвестиційного прибутку, отриманого ФО – резидентом від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик?

Причому згідно з пп. «б» пп. 170.2.8 ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу дохід, отриманий платником податку від продажу інвестиційних активів у випадку, визначеному пп. 165.1.52 ПКУ. У цьому випадку платник податку не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.

 

Військовий збір

Об’єктом оподаткування ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Тобто, ті самі доходи, які оподатковуються ПДФО. 

Причому відповідно до п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування ВЗ доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 пп. 170.13-1 ПКУ.

Оскільки розглядувані нами доходи не оподатковуються ПДФО, вони звільнені від оподаткування ПДФО, то вони не оподатковуються і ВЗ.

Але варто сказати, що до 23.05.2020 р. п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ діяв в іншій редакції, згідно якої звільнення від оподаткування ВЗ не поширювалося на доходи, наведені в пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ. Тобто, розглядувані нами доходи не оподатковувалися ПДФО, але вони оподатковувалися ВЗ. 

Проте починаючи з 23.05.2020 р. з цієї норми виключено посилання на пп. 165.1.2 і пп. 165.1.52 ПКУ, згідно з Законом №466-IX. Це означає, що починаючи з 23.05.2020 р. ВЗ з розглядуваних доходів більше не утримується.

Можливо, банк не врахував цих змін і утримав ВЗ, або він міг нарахувати цей дохід до 23.05.2020 р. Тому рекомендуємо звернутися до банку для з’ясування цього питання, і можливо, для повернення зайво утриманого ВЗ, якщо він був утриманий безпідставно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.20246
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202476
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202429
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024627