Главная Все консультации Налогообложение НДФЛ

Податкова соцпільга підвищеного розміру за наявності посвідчення про багатодітну родину

Працівник має посвідчення про багатодітну родину, яка утримує трьох дітей (діти мають різні прізвища), видану органом Міської Ради. Чи має він право на ПСП з ПДФО, якщо його зарплата не перевищує 8 070 грн в місяць?

Виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини визначено у ст. 121 СКУ, які ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст. 122 та 125 СКУ.

Відповідно до ст. 141 СКУ, мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони в шлюбі між собою.

Згідно з ч. 2 ст. 51 Конституції України та ст. 180 СКУ батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Звільнення батьків від обов’язку утримувати дитину може бути тільки за рішенням суду (п. 2 ст. 188 СКУ).

Крім того, ст. 181 СКУ наведено способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину.

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини (ст. 141 СКУ).

Разом з тим, дитина може бути усиновленою, що передбачає прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснене на підставі рішення суду (ст. 207 і 208 СКУ).

Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов’язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини (п. 4 ст. 232 СКУ).

Відповідно до пп. 169.1.1 ПКУ будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році – 960,50 гривень).

Згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (у 2019 році – 2690,00 гривень).

Водночас, платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 100% суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ (у 2019 році – 960,50 грн), у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2  ПКУ).

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбаченому пп. 169.1.2 ПКУ, визначається як добуток суми, визначеної у абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, та відповідної кількості дітей.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви від платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Перелік таких документів та порядок їх надання затверджено постановою КМУ № 1227 «Про затвердження Порядку надання документів для застосування податкової соціальної пільги» (пп. 169.2.2 ПКУ).

Одинока мати (батько), вдова (вдівець), опікун, піклувальник, що мають дітей віком до 18 років повинні надати такі документи:

  • заява;
  • копія свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ із зазначенням відомостей про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;
  • копія паспорта;
  • Для піклувальника та опікуна — копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування.

Тобто, якщо на ПСП підвищеного розміру претендує опікун, обов’язково в переліку документів, які надаються разом із заявою копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування.

Посвідчення про багатодітну родину, що утримує 3 дітей (діти мають різні прізвища), виданого органом Міської Ради, немає в Переліку №1227.

Таким чином, різні прізвища дітей працівника не впливають на отримання ПСП підвищеного розміру, головне – це наявність документів, зазначених у Переліку № 1227. При цьому такий працівник може бути як опікуном чи усиновлювачем дітей, так і рідним батьком або матір’ю.

Отже, якщо є в наявності необхідний пакет документів, про які йдеться у Переліку № 1227, такий працівник має право на ПСП у розмірі  2 881,50 грн (960,50х3), якщо дохід за місяць не перевищує 8 070,00 грн (2690,00 грн х 3).

Звертаємо увагу, що лише для одного з батьків граничний розмір зарплати, який дає право на пільгу, збільшується в залежності від кількості дітей у віці до 18 років – абз. 2 пп. 169.4.1 ПКУ.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДФЛ
Теги:
НДФЛ , Льготы

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме