Главная Все консультации Налогообложение Другие налоги

Податкові наслідки для фізособи поручителя, яка викупила борг

Згідно з рішенням суду, борг з ТОВ за кредитом має погасити в тому числі поручитель фізособа. Поряд з цим, банк для погашення боргу продав через виконавчу службу продав поручителю частину боргу ТОВ. Які податкові наслідки для фізособи - поручителя?

Коли виникають податкові наслідки для фізособи

Для фізособи базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ (п. 164.1 ПКУ). В п. 164.2 ПКУ наведені види оподатковуваного доходу. Тобто податкові наслідки в частині необхідності сплати ПДФО і ВЗ виникнуть тоді, коли фізособа отримає дохід.

Якщо немає доходу, то немає і податкових наслідків.

 

Фізособа, як поручитель, стає зобов’язаною згідно з рішенням суду погасити частину боргу ТОВ

Ця операція не призводить до появи у фізособи доходу. Навіть навпаки – фізособа має понести витрати на оплату боргу. Тому за цією операцією податкові наслідки для фізособи не виникають.

 

Фізособа викупає частину боргу ТОВ

За загальним правилом, тут також немає доходу. Навпаки - фізособа понесла витрати на придбання боргу. Причому той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування викупу частини боргу цього самого ТОВ. Щоправда, якщо фізособа придбала борг за ціною менше номіналу, може виникати дохід у сумі знижки – різниці між номіналом і вартістю придбання.

Це дохід у вигляді додаткового блага (суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку), що передбачено п. «е» пп. 164.2.17 ПКУ.

Але тут постане питання, яким чином визначити таку суму знижки. Якщо продається борг, то, звісно, він продається нижче номіналу. Тому що немає сенсу придбавати борг за його номінальну вартість.

Якщо є ринок подібних боргів, то можна порівняти з ринковою вартістю боргів. Але такого ринку немає, тому і визначити звичайну ціну боргу може бути досить проблематично, або навіть і неможливо.

Висновок тут такий: якщо продавець боргу юридична особа має можливість визначити звичайну ціну боргу, то такий продавець може розрахувати суму доходу у вигляді додаткового блага, як різницю між звичайною ціною боргу і ціною, за яку борг продали фізособі. За умови, що ціна продажу менше звичайної ціни.

З такого доходу юрособою продавцем утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) і сплачується до бюджету. Причому для розрахунку ПДФО сума доходу збільшується на «натуральний» коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ.

А фізособа, яка купила борг у юридичної особи, самостійно дохід не розраховує, ПДФО і ВЗ не сплачує.

 

Фізособа продає придбаний борг ТОВ чи іншій юридичній або фізичній особі

Саме при продажу боргу виникає дохід і необхідність утримати з доходу ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

Причому при продажу юрособі податки утримує і перераховує до бюджету така юрособа. А при продажу фізособі податки має утримати фізособа продавець, зазначивши доходи у своїй річній декларації і сплативши до бюджету за підсумками такої декларації.

Тут, знову-таки, той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування продажу іншої частини боргу цього самого ТОВ.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Александр Золотухин
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Другие налоги
Теги:
Задолженность , Банки , Суд

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 1

Новости по теме

Консультации по теме