• Посилання скопійовано

Податкові наслідки для фізособи поручителя, яка викупила борг

Згідно з рішенням суду, борг з ТОВ за кредитом має погасити в тому числі поручитель фізособа. Поряд з цим, банк для погашення боргу продав через виконавчу службу продав поручителю частину боргу ТОВ. Які податкові наслідки для фізособи - поручителя?

Коли виникають податкові наслідки для фізособи

Для фізособи базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ (п. 164.1 ПКУ). В п. 164.2 ПКУ наведені види оподатковуваного доходу. Тобто податкові наслідки в частині необхідності сплати ПДФО і ВЗ виникнуть тоді, коли фізособа отримає дохід.

Якщо немає доходу, то немає і податкових наслідків.

 

Фізособа, як поручитель, стає зобов’язаною згідно з рішенням суду погасити частину боргу ТОВ

Ця операція не призводить до появи у фізособи доходу. Навіть навпаки – фізособа має понести витрати на оплату боргу. Тому за цією операцією податкові наслідки для фізособи не виникають.

 

Фізособа викупає частину боргу ТОВ

За загальним правилом, тут також немає доходу. Навпаки - фізособа понесла витрати на придбання боргу. Причому той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування викупу частини боргу цього самого ТОВ. Щоправда, якщо фізособа придбала борг за ціною менше номіналу, може виникати дохід у сумі знижки – різниці між номіналом і вартістю придбання.

Це дохід у вигляді додаткового блага (суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку), що передбачено п. «е» пп. 164.2.17 ПКУ.

Але тут постане питання, яким чином визначити таку суму знижки. Якщо продається борг, то, звісно, він продається нижче номіналу. Тому що немає сенсу придбавати борг за його номінальну вартість.

Якщо є ринок подібних боргів, то можна порівняти з ринковою вартістю боргів. Але такого ринку немає, тому і визначити звичайну ціну боргу може бути досить проблематично, або навіть і неможливо.

Висновок тут такий: якщо продавець боргу юридична особа має можливість визначити звичайну ціну боргу, то такий продавець може розрахувати суму доходу у вигляді додаткового блага, як різницю між звичайною ціною боргу і ціною, за яку борг продали фізособі. За умови, що ціна продажу менше звичайної ціни.

З такого доходу юрособою продавцем утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) і сплачується до бюджету. Причому для розрахунку ПДФО сума доходу збільшується на «натуральний» коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ.

А фізособа, яка купила борг у юридичної особи, самостійно дохід не розраховує, ПДФО і ВЗ не сплачує.

 

Фізособа продає придбаний борг ТОВ чи іншій юридичній або фізичній особі

Саме при продажу боргу виникає дохід і необхідність утримати з доходу ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%).

Причому при продажу юрособі податки утримує і перераховує до бюджету така юрособа. А при продажу фізособі податки має утримати фізособа продавець, зазначивши доходи у своїй річній декларації і сплативши до бюджету за підсумками такої декларації.

Тут, знову-таки, той факт, що фізособа є ще й поручителем, яка зобов’язана погасити частину боргу ТОВ, не впливає на оподаткування продажу іншої частини боргу цього самого ТОВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423