• Посилання скопійовано

Різниці щодо нарахованої амортизації основних засобів

При складання декларації з податку на прибуток у додатку РІ виникає різниці між рядками 1.1.1 та 1.2.1: у рядку 1.1.1 сума на 1 грн більша, ніж у рядку 1.2.1. Чи є така різниця помилкою? Чому виникає така різниця?

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Щодо нарахування амортизації Податковий кодекс містить такі податкові різниці:

  • п. 138.1 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • п. 138.2 ПКУ: фінрезультат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ.

Таким чином, різниця між рядками 1.1.1 та 1.2.1 додатку АМ можлива за умови наявності різниці в сумі амортизації, що нараховується за правилами встановленими НП(С)БО та правилами, встановленими п. 138.3 ПКУ.

Зазначимо, що п. 138.3 ПКУ містить обмеження щодо порядку нарахування амортизації ОЗ, зокрема через визначення активів основними засобами, мінімального строку використання таких основних засобів та господарського призначення таких ОЗ.

Також може виникати різниця через наявність у підприємства невиробничих ОЗ, за якими нараховується амортизація в бухобліку, але не нараховується відповідно до ст. 138 ПКУ.

Зокрема, різниця на 1 грн між бухгалтерською та податковою амортизацією також може виникнути за рахунок арифметичної похибки при розрахунках та заокругленні, якщо на підприємстві не виникає інших різниць, передбачених ст. 138 ПКУ. Таку різницю краще виправити, оскільки вона виникає не на підставі норм ПКУ. Для цього потрібно ретельно перевірити розрахунок амортизації як у бухгалтерському, так і в податковому обліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111