Главная Все консультации Труд и социальная защита Трудовые отношения

Не нарахували резерв відпусток за минулий рік: як виправити?

Підприємство з 2018 року повинно нараховувати резерв відпусток. У 2018 – 2019 рр. резерв не було створено. Суми відпускних списувалися до складу витрат підприємства. Як виправити таку помилку у бухгалтерському та податковому обліках?

Як повинно бути?

Резерв створених відпусток мав би бути нарахований вже в 2018 році записом Дт 23, 91-94 Кт 471. При подальшому наданні відпусток, їх сума повинна була списуватись з такого резерву записом Дт 471 Кт 661, 651. При цьому залишок невикористаного резерву в кінці 2018 році перераховується відповідно з графіком відпусток на 2019 рік – тобто формує початкове сальдо по резерву на 2019 рік.

 

Виправлення помилки 2018 року

Що буде в результаті, якщо резерв не було нараховано? Фактично витрати на відпустку відносилися до складу витрат (зокрема, якщо і сума нарахованого резерву потрапила б до витрат). Однак зазвичай резерв на виплату відпусток є більшим, аніж фактичний показник витрат на виплату відпусток на кінець року.

Таким чином, фактично підприємство у 2018 році занизило суму витрат на різницю між розміром резерву, який повинен фактично бути нарахований у 2018 році та розмір відпусток (а також сум ЄСВ).

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється так:

  • виправлення помилок, допущених при складанні фінзвітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку);
  • виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Отже, підприємство саме 01.01.2019 р. складає бухгалтерську довідку і донараховує зазначену вище різницю записом Дт 44 Кт 471. При цьому, такий платник податку подає уточнюючу декларацію з податку на прибуток (в якій необхідно відобразити правильну суму фінансового результату до оподаткування) разом з виправленою фінансовою звітністю.

Зверніть увагу, що наприкінці 2018 року підприємство повинно було проінвентаризувати резерв, визначивши його суму на 2019 рік.

 

Виправлення помилки за 2019 рік

Перш за все зауважимо, що у 2019 році підприємство повинно витрати на відпустку списувати не на витрати підприємства, а з суми нарахованого резерву (тобто запис повинен бути: Дт 471 Кт 661, 651). Таким чином, оскільки підприємство враховувало суми відпускних у витрати підприємства, воно фактично завищило суму своїх витрат (оскільки витрати на формування резерву повинні бути віднесені до звітного періоду 2018 року).

Помилки поточного року виправляються у поточному році за допомогою методу «червоне сторно» помилкових бухгалтерських записів (зокрема, нарахування відпускних за рахунок витрат), та відображення правильних записів (нарахування відпусток з відповідного резерву).

Бухгалтерська довідка в такому випадку буде мати такі бухгалтерські записи:

  • Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 661, 651 - сума з «-»;
  • Дт 471 — Кт 661, 651 (в межах резерву) і Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 661, 651 (понад резерв).

Зверніть увагу, що в такому випадку підприємство також повинно подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток за І та ІІ квартал, оскільки фактично воно занизило (за рахунок витрат на відпустку) суму фінансового результату до оподаткування.

При цьому, не зважаючи на те, якою датою підприємство виправить таку помилку у поточному році (3 квартал), такий платник повинен буде все одно уточнити показники Декларації за І квартал та півріччя, оскільки податкова декларація з податку на прибуток подається наростаючим підсумком.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 43 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Отпуска , Трудовые отношения , Декларация

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме