• Посилання скопійовано

Заміна бракованого імпортного товару: облік

Підприємство - платник ПДВ імпортувало товар. Згодом виявили несправність однієї одиниці товару і повернули його нерезиденту для обміну. Натомість нерезидент відправив справний аналогічний товар, вартість якого була менше 100 євро, тому митні процедури не проходили, ВМД немає. Який облік та оподаткування ПДВ цих операцій?

Бухгалтерський облік

В даній ситуації відбувається заміна несправного товару аналогічним справним. Повторимося – відбувається заміна. Заміна товару на аналогічний.

Тобто, з точки зору обліку такі товари є подібними.

Відповідно до п. 13 НП(С)БО 9, первісна вартість одиниці запасів, придбаних у результаті обміну на подібні запаси, дорівнює балансовій вартості переданих запасів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 15, дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами, роботами, послугами та іншими активами), які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.

Наведені норми бухгалтерських стандартів показують, що під час заміни товарів немає підстав в обліку відображати доходи чи витрати.

Отриманий справний товар має відображатися в обліку за балансовою вартістю переданого несправного товару.

Бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 632 Кт 28 – повернення нерезиденту несправного товару;
  • Дт 28 Кт 632 – отримання від нерезидента справного товару.

Суми за цими проведеннями, повторимося, будуть рівними, в розмірі балансової вартості поверненого товару.

Якщо під час повернення товару в режимі експорту сплачуватиметься мито, послуги митного брокера, на наш погляд, такі витрати слід списати на субрахунок 93.

 

Імпорт товару вартістю менше 100 євро

Товари вартістю менше 150 євро не обкладаються митом (ч. 1 ст. 234, п. 1 ч. 1 ст. 277 МКУ). Такі товари підлягають усному декларуванню (ч. 6 ст. 374 МКУ).

Не є об’єктом оподаткування ПДВ операції ввезення на митну територію України, незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро (пп. 196.1.16 ПКУ).

Відповідно до пп. 196.1.17 ПКУ, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції ввезення на митну територію України товарів, сумарна:

  • фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, у несупроводжуваному багажі,
  • митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, на адресу одного одержувача - юридичної особи або фізичної особи - підприємця в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях.

Таким чином, при імпорті товарів вартістю менше 100 євро ані митні платежі, ані ПДВ не справляються. В декларації з ПДВ зазначена імпортна операція не відображається.

 

ПДВ при поверненні несправного товару нерезиденту (експорт)

Відповідно до пп. 196.1.16 ПКУ, не є об’єктом оподаткування ПДВ операції вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро.

Таким чином, якщо митна вартість вивезеного несправного товару не перевищує 150 євро, така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому ПН на таку операцію не складається.

Але тоді згідно з пп. «а» пп. 198.5 ПКУ потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ на вартість вивезеного товару, за яким відображався імпортний ПК з ПДВ.

Якщо митна вартість поверненого товару вища за 150 євро, він оподатковується в загальному порядку, прийнятому для експортних операцій, тобто, за ставкою 0%. При цьому нараховувати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ немає підстав.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202421
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427