Відповідно до абз. 7 та абз. 10 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками ЄСВ є роботодавці (страхувальники) – підприємства, установи, організації, фізособи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства, зокрема особам, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
ЄСВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону про ЄСВ, встановлюється у розмірі 22% до, визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ, бази нарахування ЄСВ.
Згідно з абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, базою нарахування ЄСВ:
- для підприємств, установ, організацій, фізосіб, військових частин, які використовують найману працю та виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності є сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця;
- для органів, які виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами є сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (більше п’яти днів) та сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Отже, роботодавці – підприємства, установи, організації, фізособи, військові частини та органи, які виплачують суму допомоги перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця; органи, які виплачують суму допомоги по тимчасовій непрацездатності (більше п’яти днів) та суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нараховують ЄСВ на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності та суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами у розмірі 22% ("ЗІР", категорія 301.04.01)
Відповідно до ст. 7 вищезазначеного Закону, ЄСВ нараховується:
- для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого), ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону "Про оплату праці", та суму винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
- для платників, зазначених в абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, - на суму грошового забезпечення здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
- Нарахування та сплата ЄСВ за платників, зазначених у абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, здійснюється за рахунок коштів держбюджету у порядку, встановленому Кабміном, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.
Так, такого порядку відповідно до чинного законодавства немає, а ця норма на сьогоднішній день не діє.
Натомість є Постанова від 02.03.2011 р. №178, з п. 1 якої стає зрозуміло, що для звичайних лікарняних та декретних ця постанова не діє.
Отже, підприємство самостійно нараховує ЄСВ за ставкою 22% на лікарняні та декретні.
Зверніть увагу: з допомоги по вагітності та пологах ПДФО та військовий збір не утримується, а з інших лікарняних ПДФО та військовий збір слід утримувати.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись