Бухгалтерський облік
Спочатку розберемося з суттю господарської операції.
Постачальник за трьохстороннім договором продає брикетувальник Військовій адміністрації. У покупця виникає заборгованість перед постачальником.
За умовами трьохстороннього договору оплату проводить Міжнародний фонд.
Для Військової адміністрації отримане обладнання є безоплатно отриманим основним засобом.
Оплата за товар надходитиме в іноземній валюті. Відображення в обліку проводимо відповідно до положень НП(С)БО 21.
Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображають у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат) (п. 5 НП(С)БО 21).
У разі отримання попередньої оплати (авансу) її відображають у балансі за офіційним курсом НБУ на дату отримання. Така заборгованість є немонетарною, тому курсові різниці на неї не нараховують.
При включенні до складу доходу звітного періоду суму авансу (попередньої оплати) перераховують у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу (п. 6 НП(С)БО 21).
Тобто дохід визнають за валютним курсом на дату отримання авансу.
А якщо перша подія — відвантаження товару, то за курсом НБУ на дату визнання доходу від проданих нерезиденту товарів. Заборгованість в даному випадку є монетарною, тому на дату балансу і на дату здійснення господарської операції визначають курсові різниці:
- дохід на субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
- витрати на субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці».
Облік у отримувача
- Дт 152 Кт 424 – безоплатно отримано обладнання;
- Дт 152 Кт 20,63,68 – додаткові витрати за наявності;
- Дт 104 Кт 152 – введено в експлуатацію обладнання;
- Дт 91,92 Кт 131 – амортизація;
- Дт 424 Кт 745 – визнано дохід в частині нарахованої амортизації.
В обліку постачальника
Оплата
- Дт 312 Кт 681 – отримано авансову оплату за обладнання від Міжнародного фонду;
- Дт 643 Кт 641 – нараховано ПЗ, ПН складено на отримувача товару.
Реалізація обладнання
- Дт 361 Кт 702 – реалізовано обладнання Військовій адміністрації, видаткову складено безпосереднього на отримувача;
- Дт 702 Кт 643 – податкове зобов’язання;
- Дт 681 Кт 361 - взаємозалік заборгованостей при відвантаженні обладнання.
У Міжнародного фонду дана оплата буде списана на витрати.
Тут ми описали ситуацію при авансовій оплаті, а щодо оформлення оплати після поставки читайте тут.
Оподаткування ПДВ у постачальника
ПЗ з ПДВ нараховують у загальному порядку, за правилом першої події (пп. 187.1 ПКУ) — за датою, яка настала раніше: датою отримання оплати чи датою відвантаження товарів. На таку дату складають і ПН.
Незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг (ЗІР).
Оподаткування ПДВ у отримувача (Військова адміністрація)
Податківці звертають увагу на те, що отримувач не оплачував безпосередньо товар і не має права на ПК. Тому має нарахувати ПЗ на суму отриманого кредиту відповідно до пп.198.5 ПКУ. І дані ПЗ будуть віднесені до первісної вартості обладнання. На нашу думку така позиція не є правомірною, адже по суті оплату проведено за отримувача і він має право на ПК. Якщо військова адміністрація не є платником ПДВ, у неї не буде цих наслідків.
Оподаткування податком на прибуток
Для постачальника операція є звичайною поставкою і оподатковується в загальному порядку. Для отримувача – Військової адміністрації дохід визнається в частині визнаної амортизації.
Валютні розрахунки
Відповідно до ст. 5. Закону №2473 визначено перелік операцій на території України, які можуть проводитися в валюті іншій ніж гривня. Серед яких операції наведеної в ситуації окремо не виділено. Роз’яснень щодо врахування розрахунків за трьохстороннім договором з нерезидентом наразі немає.
Органами валютного нагляду відповідно до Закону №2473 є НБУ та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Тому щодо цього питання доцільно звернутися до обслуговуючого банку, або за необхідності до НБУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити