• Посилання скопійовано

Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування

Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?

Бухгалтерський облік

Спочатку розберемося з суттю господарської операції.

Постачальник за трьохстороннім договором продає брикетувальник Військовій адміністрації. У покупця виникає заборгованість перед постачальником.

За умовами трьохстороннього договору оплату проводить Міжнародний фонд.

Для Військової адміністрації отримане обладнання є безоплатно отриманим основним засобом.

Оплата за товар надходитиме в іноземній валюті. Відображення в обліку проводимо відповідно до положень НП(С)БО 21.

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображають у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат) (п. 5 НП(С)БО 21).

У разі отримання попередньої оплати (авансу) її відображають у балансі за офіційним курсом НБУ на дату отримання. Така заборгованість є немонетарною, тому курсові різниці на неї не нараховують.

При включенні до складу доходу звітного періоду суму авансу (попередньої оплати) перераховують у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу (п. 6 НП(С)БО 21).

Тобто дохід визнають за валютним курсом на дату отримання авансу.

А якщо перша подія — відвантаження товару, то за курсом НБУ на дату визнання доходу від проданих нерезиденту товарів. Заборгованість в даному випадку є монетарною, тому на дату балансу і на дату здійснення господарської операції визначають курсові різниці:

  • дохід на субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
  • витрати на субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці».

 

Облік у отримувача

  • Дт 152 Кт 424 – безоплатно отримано обладнання;
  • Дт 152 Кт 20,63,68 – додаткові витрати за наявності;
  • Дт 104 Кт 152 – введено в експлуатацію обладнання;
  • Дт 91,92 Кт 131 – амортизація;
  • Дт 424 Кт 745 – визнано дохід в частині нарахованої амортизації.

 

В обліку постачальника

Оплата

  • Дт 312 Кт 681 – отримано авансову оплату за обладнання від Міжнародного фонду;
  • Дт 643 Кт 641 – нараховано ПЗ, ПН складено на отримувача товару.

 

Реалізація обладнання

  • Дт 361 Кт 702 – реалізовано обладнання Військовій адміністрації, видаткову складено безпосереднього на отримувача;
  • Дт 702 Кт 643 – податкове зобов’язання;
  • Дт 681 Кт 361 - взаємозалік заборгованостей при відвантаженні обладнання.

У Міжнародного фонду дана оплата буде списана на витрати.

Тут ми описали ситуацію при авансовій оплаті, а щодо оформлення оплати після поставки читайте тут.

 

Оподаткування

ПДВ

Постачальник

ПЗ з ПДВ нараховують у загальному порядку, за правилом першої події (пп. 187.1 ПКУ) — за датою, яка настала раніше: датою отримання оплати чи датою відвантаження товарів. На таку дату складають і ПН.

Незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг (ЗІР).

 

Отримувач (Військова адміністрація)

Податківці звертають увагу на те, що отримувач не оплачував безпосередньо товар і не має права на ПК. Тому має нарахувати ПЗ на суму отриманого кредиту відповідно до пп.198.5 ПКУ. І дані ПЗ будуть віднесені до первісної вартості обладнання. На нашу думку така позиція не є правомірною, адже по суті оплату проведено за отримувача і він має право на ПК. Якщо військова адміністрація не є платником ПДВ, у неї не буде цих наслідків.

 

Податок на прибуток

Для постачальника операція є звичайною поставкою і оподатковується в загальному порядку. Для отримувача – Військової адміністрації дохід визнається в частині визнаної амортизації.

 

Валютні розрахунки

Відповідно до ст. 5. Закону №2473 визначено перелік операцій на території України, які можуть проводитися в валюті іншій ніж гривня. Серед яких операції наведеної в ситуації окремо не виділено. Роз’яснень щодо врахування розрахунків за трьохстороннім договором з нерезидентом наразі немає.

Органами валютного нагляду відповідно до Закону №2473 є НБУ та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Тому щодо цього питання доцільно звернутися до обслуговуючого банку, або за необхідності до НБУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Соціальна відпустка вдові, матері двох дітей
    Працівниця – мати двох дітей до 15 років. В березні 2023 року батько дітей загинув. Є довідка з місця його роботи, про те, що він не скористався соціальною відпусткою за 2023 рік. Скільки днів соціальної відпустки можна надати цій працівниці за 2023 рік: 10 чи все таки 17 вже за двома підставами (мати двох дітей і вдова)?
    11.07.202429
  • Як повернути помилково сплачену суму ЄСВ?
    Як повернути помилково сплачену суму ЄСВ: зменшуючи суму платежу при наступному перерахування коштів чи звернутися до ПФУ?
    26.06.202456
  • Виправлення помилки у додатку 5 Звіту з ЄСВ за 2019 рік
    Підприємство намагалося виправити помилку за допомогою додатку 5 єдиної звітності у поточному періоді. Отримано квитанцію з відмовою, що дата поза межами кварталу. У періоді 2019 році програма не дозволяє подати ні скасовуючу, ні нову форму звіту з ЄСВ. Яким звітом і у якому періоді можна виправити помилку за листопад 2019 року в наступній ситуації?
    19.06.202487
  • Чи доплачувати ЄСВ до мінімального внеску, якщо мобілізованому регулярно виплачується фіксована допомога?
    Підприємство виплачує мобілізованому працівнику фіксовану суму допомоги. Чи є обов'язок у роботодавця проводити донарахування ЄСВ до мінімального розміру (відображати у звітності та сплачувати ЄСВ з різниці між нарахованою сумою та мінімальною заробітною платою)?
    19.06.202451
  • Чи повинен ФОП-роботодавець сплачувати ЄСВ за мобілізованого працівника?
    У ФОПа на ЄП ІІ групи мобілізовано працівника. Чи повинен ФОП сплачувати ЄСВ за мобілізованого працівника? Якщо так, то як здійснювати розрахунок, адже мобілізований має отримувати кошти від держави, з яких буде сплачений ЄСВ?
    18.06.20241 2071