• Посилання скопійовано

Чи нараховувати ЄСВ та чи утримувати ПДФО та ВЗ з матеріальної допомоги працівниці?

Керівник прийняв рішення про виплату нецільової благодійної допомоги працівниці в розмірі 20 000,00 грн. Чи нараховувати ЄСВ на цю допомогу? Як утримати ПДФО та ВЗ? Чи потрібна заява від працівниці на утримання податків?

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ для платників, які згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ є роботодавцями, визначено суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією №5.

Також в пп. 14. Переліку №1170 вказано, що матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання не є базою нарахування ЄСВ.

Оскільки нецільова благодійна допомога не належить до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, а відповідно до п. 3.31 розд. 3 Інструкції №5 є матеріальною допомогою разового характеру і, відповідно «іншою виплатою, що не належить до фонду оплати праці», то вона не є базою нарахування єдиного внеску.

 

ПДФО та ВЗ

Для того, щоб ця допомога була разовою і не оподатковувалась ПДФО та ВЗ, мають виконуватися такі умови:

  • допомогу нараховують та сплачують лише окремим працівникам;
  • розмір допомоги визначається рішенням керівника підприємства і в 2023 році розмір має бути не більше ніж 3760,00 грн.

У разі якщо роботодавець надає окремим працівникам матеріальну допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами без встановлення цілей або напрямів її витрачення та носить разовий характер, наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб, то сума такої допомоги є нецільовою благодійною допомогою та оподатковується, з урахуванням пп. 170.7 ПКУ.

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2023 році – 3760,00 гривень).

При цьому, якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує зазначений розмір, то сума такої допомоги в частині її перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. 

 

Бухоблік нецільової благодійної допомоги

Бухоблік нецільової благодійної допомоги

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

Сума (грн)

Нараховано нецільову благодійну допомогу у межах 3760 грн.

949

663

3760,00

Нараховано нецільову благодійну допомогу у сумі перевищення

949

663

16240,00

Утримано ПДФО із перевищення суми,

661

641

2923,20

Утримано військовий збір із перевищення суми

661

641

243,60

Виплачено на руки

663

311(301)

16833,20

У додатку 4ДФ до єдиної звітності  цей дохід відображається за кодом ознаки 169.

Заяви від працівниці на утримання податків не потрібно, оскільки підприємство є податковим агентом і зобов’язане утримати податки з доходу працівниці відповідно до вимог ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»