• Посилання скопійовано

Чи платити ФОПу ЄСВ та ЄП за час знаходження у декреті?

ФОП на ІІІ групі ЄП має найманих працівників, знаходиться на лікарняному по вагітності та пологам. Чи потрібно за період лікарняного сплачувати ЄСВ за себе та єдиний податок? Чи потрібно оподатковувати отриману суму допомоги?

Відповідно до ч. 1 ст. 18 та ч. 1 ст. 35 Закону №1105, ФОПи підлягають загальнообов'язковому державному соцстрахуванню.

Право на отримання допомоги виникає, в тому числі, в період заняття підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (ч. 1 ст. 19 Закону №1105).

Підпунктом 4 пп. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу фізособи – підприємця – платника єдиного податку не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від ПФУ та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, сума страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.

Підпунктом 1.7 п. 16 - 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розд. ІV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, з отриманої від Фонду суми допомоги по вагітності та пологам підприємець не повинен сплачувати єдиний податок, ПДФО та ВЗ. 

Також сума допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами, отримана фізичною особою — підприємцем, не є базою нарахування ЄСВ. На це податківці звертають увагу у своїх листах від 11.07.2017 р. №1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК та від 09.08.2019 р. №3723/С/ІПК/08-01-13-02-08.

На період декретної відпустки ФОП продовжує платити ЄСВ за себе, оскільки він продовжує провадити підприємницьку діяльність. ФОП-"єдинники" сплачують ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний страховий внесок, який обчислюється як добуток МЗП та ставки ЄСВ (22%). Сума ЄСВ не може бути меншою від розміру місячного мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Строк сплати внеску — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ) з 01.01.2021 р. - 30.11.2021 р. у суммі 1320,00 грн щомісячно.

Також ФОП - платник ЄП на ІІІ групі, у період своєї відпустки по вагітності та пологах, який буде працювати сам чи працюватимуть наймані працівники, тобто бізнес працюватиме і приноситеме дохід, то потрібно сплачувати єдиний податок та подавати щокварталу декларацію з ЄП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202427
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246482
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241911
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202443
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024336