• Посилання скопійовано

Чи платити ФОПу ЄСВ та ЄП за час знаходження у декреті?

ФОП на ІІІ групі ЄП має найманих працівників, знаходиться на лікарняному по вагітності та пологам. Чи потрібно за період лікарняного сплачувати ЄСВ за себе та єдиний податок? Чи потрібно оподатковувати отриману суму допомоги?

Відповідно до ч. 1 ст. 18 та ч. 1 ст. 35 Закону №1105, ФОПи підлягають загальнообов'язковому державному соцстрахуванню.

Право на отримання допомоги виникає, в тому числі, в період заняття підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (ч. 1 ст. 19 Закону №1105).

Підпунктом 4 пп. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу фізособи – підприємця – платника єдиного податку не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від ПФУ та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, сума страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.

Підпунктом 1.7 п. 16 - 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розд. ІV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, з отриманої від Фонду суми допомоги по вагітності та пологам підприємець не повинен сплачувати єдиний податок, ПДФО та ВЗ. 

Також сума допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами, отримана фізичною особою — підприємцем, не є базою нарахування ЄСВ. На це податківці звертають увагу у своїх листах від 11.07.2017 р. №1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК та від 09.08.2019 р. №3723/С/ІПК/08-01-13-02-08.

На період декретної відпустки ФОП продовжує платити ЄСВ за себе, оскільки він продовжує провадити підприємницьку діяльність. ФОП-"єдинники" сплачують ЄСВ у розмірі, не меншому ніж мінімальний страховий внесок, який обчислюється як добуток МЗП та ставки ЄСВ (22%). Сума ЄСВ не може бути меншою від розміру місячного мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Строк сплати внеску — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ) з 01.01.2021 р. - 30.11.2021 р. у суммі 1320,00 грн щомісячно.

Також ФОП - платник ЄП на ІІІ групі, у період своєї відпустки по вагітності та пологах, який буде працювати сам чи працюватимуть наймані працівники, тобто бізнес працюватиме і приноситеме дохід, то потрібно сплачувати єдиний податок та подавати щокварталу декларацію з ЄП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Донарахування ЄСВ до мінімального розміру - мобілізований співробітник відпрацівав 2 дні
    04.07.2024 р. співробітник був мобілізований, але без документів. ВІдпрацював два дні, в табелі - інше невідпрацьований час до кінця місяця. Фактично він перебував в трудових відносинах 31 день, що й було відображено в додатку 1ЄСВ. Чи потрібно було донарахувати ЄСВ до мінімальної суми? Цього не сталося. Чи потрібно робити уточнюючий звіт за липень і ставити два дні в трудових відносинах?
    Сьогодні 11:0613
  • Уточнення звіту з ЄСВ за 2010 рік ліквідованої філії
    ТОВ має декілька філій. Одне з них було ліквідовано. До центрального офісу звернувся колишній співробітник з ліквідованої філії з ситуацією, що у 2010 році в ПФУ відсутні дані про трудові відносини. На питання, як виправити ситуацію, ПФУ відповів: подати уточнення до звіту з ЄСВ. Як можна це зробити, якщо філія ліквідована?
    Сьогодні 09:503
  • Оподаткування ФОП-працівника: сплата ЄСВ при зарплаті меншій за мінімальну
    ФОП одночасно є найманим працівником за основним місцем роботи в ТОВ. У середині місяця ТОВ відправило його у відпустку без збереження зарплати, внаслідок чого нарахована зарплата за цей місяць була меншою за мінімальну і ЄСВ було сплачено з фактичної суми. Чи повинен ФОП доплатити ЄСВ за себе як підприємець? Як відобразити це в декларації єдиного податку?
    07.07.202523
  • Розмір ЄСВ працюючим особам з інвалідністю, якщо витяг щодо встановлення інвалідності надано не з першого робочого дня місяця
    Роботодавці нараховують ЄСВ працюючим особам з інвалідністю на суми доходу у розмірі 8,41%,починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання роботодавцем Витягу щодо встановлення інвалідності (копії довідки до акта огляду МСЕК), та закінчуючи датою скасування інвалідності
    07.07.2025251
  • ЄСВ за учнів-практикантів: чи донараховувати до мінімальної зарплати?
    Чи виникає у підприємства обов'язок донараховувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до розміру мінімального страхового внеску, якщо заробітна плата, нарахована учню за час проходження виробничої практики, є меншою за мінімальну заробітну плату?
    04.07.202544