• Посилання скопійовано

ФОП отримав відшкодування від ФСС з ТВП за лікарняним: чи подавати декларацію про доходи?

ФОП перебував у жовтні на лікарнямому. Листок непрацездатності здав на відшкодування до ФСС, кошти були перераховані ФОПу, ФОП з цих коштів сплатив ПДФО та ВЗ. Чи повинен він подавати декларацію із сумою цих лікарняних?

Відповідно до  ст. 18 Закону №1105, страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, фізичні особи - підприємці.

За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, як, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності.

Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV ПКУ, згідно з пп. 4 пп. 292.11  якої передбачено, що до складу доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі, якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб (пп. 177.6 ПКУ).

Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), який виплачується ФСС, не включається до доходу фізичної особи - підприємця проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків - фізичних осіб.

Податківці підкреслюють, що перелік випадків, за яких обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація про майновий стан і доходи не подається, встановлено пп. 179.2  ПКУ. Йдеться, зокрема, про випадки отримання доходів від податкових агентів.

Податковий агент щодо ПДФО зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі (пп. 14.1.180 ПКУ).

Проте слід зауважити, що є позиція податкової, згідно з якою Фонд  соцстраху як  податковий агент має сам утримати і сплатити із  лікарняних 18% ПДФО і 1,5% ВЗ як із доходу фізособи та відобразити  виплату в розрахунку ф. №1ДФ (ІПК від 19.12.2017 р. №3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК, консультація в "ЗІР", підкатегорія 103.02). Тому ФОПу повинні перерахувати гроші вже за мінусом податків.

ФСС, своєю чергою, стверджує протилежне: після отримання лікарняних страхувальник, зокрема, ФОП, повинен самостійно перерахувати ПДФО і ВЗ, за утримання яких несе відповідальність (лист ФСС від 08.12.2016р. №3.2-29-2184).

На практиці фактично так і відбувається. ФСС не утримує податки, а ФОП має сам їх сплачувати (як власне зазначено в запитанні).

Якщо посилатися на вищезазначене роз’яснення податківців, а також на ще одне, то в обох роз’ясненнях ДПС підкреслює, що у підприємця – платника єдиного податку не виникає обов’язку подання декларації про майновий стан і доходи при отриманні допомоги по тимчасовій непрацездатності особисто ним, якщо при виплаті лікарняного було сплачено ПДФО і військовий збір.

Якщо ж ФОП з якихось причин не сплатив ПДФО та ВЗ, то він має подати декларацію про майновий стан і доходи, та сплатити податки за підсумками річного декларування для фізосіб.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20248
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241721
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024314
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437