• Посилання скопійовано

Нюанси нарахування ЄСВ особі з інвалідністю

У працівника закінчується строк довідки МСЕК в липні 2020 року. Як нараховувати ЄСВ та що робити, якщо довідку продовжать у вересні «заднім числом»?

Згідно з абз. 7 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, платниками ЄСВ є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, які використовують найману працю та виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.

Абзацом 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ визначено, що базою нарахування ЄСВ для роботодавців є, сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці»

Також базою нарахування ЄСВ для зазначених платників є сума допомоги по тимчасовій непрацездатності та сума допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

ЄСВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону про ЄСВ, встановлюється у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

При цьому для підприємств, установ і організацій, в яких працюють особи з інвалідністю, ЄСВ встановлюється відповідно у розмірі 8,41%, визначеної п. 1 ч. 1 cт. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування ЄСВ для працюючих осіб з інвалідністю (ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Відповідно до п. 8 розд. ІІІ Інструкції № 449, підставою для застосування ЄСВ у розмірі 8,41% є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Обчислення ЄСВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону про ЄСВ нараховується ЄСВ (ч. 2 ст. 9 Закону про ЄСВ).

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку №435.

Отже, роботодавці нараховують ЄСВ працюючим особам з інвалідністю на суми заробітної плати (доходу), допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами у розмірі 8,41%, починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання роботодавцем завіреної копії довідки МСЕК, та закінчуючи датою скасування інвалідності на підставі рішення даної комісії. При цьому до дати одержання завіреної зазначеної довідки та після дати скасування інвалідності, роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22% визначеної бази нарахування.

Отже, у цьому випадку, слід нараховувати ЄСВ у розмірі 8,41% до дати скасування інвалідності. І уже з дати скасування інвалідності ЄСВ нараховуйте у розмірі 22% аж до того дня, доки працівник не надасть нової довідки з МСЕК. І вже з фактичної дати надання довідки МСЕК, нараховуйте ЄСВ на заробітну плату працівника у розмірі 8,41%. Тобто, якщо довідку МСЕК буде надано 15 вересня на підприємство, а дата встановлення інвалідності 01 серпня, то ЄСВ у розмірі 8, 41% застосовувати слід з 15 вересня.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»