• Посилання скопійовано

Щорічна відпустка після відпустки по вагітності та пологах: як надати та розрахувати?

Чи може працівниця після закінчення відпустки по вагітності та пологах піти у невикористану щорічну відпустку, а опісля піти у відпустку для догляду за дитиною до трьохрічного віку? Якщо можна, то як правильно нарахувати відпускні?

Відповідно до ст. 20 Закону про відпустки, до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов'язаний (за заявою жінки) приєднати щорічну відпустку, незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році. Отже, якщо жінка бажає піти у таку відпустку одразу після відпустки по вагітності та пологах, таке право надано їй прямою нормою закону. Крім того, п. 3 ч. 12 ст.10 Закону про відпустки визначено право жінок на використання щорічної відпустки безпосередньо перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї.

Щодо відпустки по догляду за дитиною до 3-х років, то це настільки гнучкий вид відпустки, що ним може скористатися за бажанням як сама жінка, так і батько дитини (або інший родич, який цю дитину доглядає). І зробити це можна після закінчення відпустки по вагітності та пологах, як одразу,  так і згодом. 

Та в цьому випадку відпускні виплачуватимуться лише за використану щорічну відпустку. Розрахунок відпускних провадиться відповідно до Порядку №100.

Розрахунковим періодом для обчислення відпусток є 12 календарних місяців. Дванадцятимісячний розрахунковий період слід відліковувати з місяця, що передує місяцю надання відпустки.

Згідно з абз. 4 п. 3 Порядку №100 у випадку обчислення середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам,  які мають дітей або компенсації за невикористані відпустки до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток  (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.

Отже, працівниця може піти, наприклад, у травні 2018 року, у щорічну відпустку одразу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Розрахунковий періодом в даному випадку для визначення відпускних буде травень 2017 р. – квітень 2018 р.,  при цьому дні перебування працівниці у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з розрахункового періоду не виключаються (аналогічно, як і допомога в зв’язку з вагітністю та пологами із виплат, з яких розраховується середній заробіток для оплати відпустки).

Докладно, покроковий алгоритм розрахунку відпускних ми розглядали тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Прийняття на роботу особи без громадянства: заповнення Повідомлення
    Як коректно заповнити Повідомлення про прийняття на роботу особи без громадянства, яка має дозвіл на працевлаштування? Що саме необхідно вказати у колонці 6 "Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта"?
    Сьогодні 10:084
  • Вихід на роботу після лікарняного по вагітності та пологах
    Чи може працівниця після закінчення лікарняного по вагітності та пологах одразу вийти на роботу, не оформлюючи відпустку по догляду за дитиною до 3-х років? Чи зберігає вона право взяти цю відпустку пізніше, і чи діють ці ж правила у бюджетній сфері?
    Сьогодні 09:5611
  • Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням
    Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?
    Сьогодні 09:119
  • Застосування ПСП та перерахунок зарплати при поданні заяви
    Працівниця подала заяву на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) згідно з пп 169.1.1 ПКУ починаючи з червня 2025 року. Чи зобов'язаний роботодавець робити перерахунок ПДФО за попередні місяці (січень-травень 2025 року)? Який термін дії такої заяви?
    Сьогодні 08:1014
  • Звітність та розрахунки за закордонне відрядження
    Керівнику було виплачено аванс на закордонне відрядження у гривні на зарплатну картку. Які терміни звітування та повернення невикористаних коштів? Чи можна повернути залишок на рахунок підприємства чи тільки в касу? За яким курсом валют обліковувати витрати?
    03.07.202566