• Посилання скопійовано

Чи є обмеження у кількості годин роботи за сумісництвом та у кількості суміщуваних посад?

Чи може керівник організації (за основним місцем - виконавчий директор) деякий час за сумісництвом виконувати роботу на посаді "керівник проекту"або "менеджер проекту" у інші, від основної роботи, години? Можливо більш правильно оформити так: виконавчий директор + доплата за суміщення посади? Чи є обмеження щодо кількості посад на суміщення?

У даному випадку можна оформляти виконавчого директора як працівника за сумісництвом на декількох посадах, так на умовах суміщення посад.

Сумісництво – це  виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.

Якщо працівник за основним місцем роботи повинен працювати з 9.00 до 18.00, то за сумісництвом працівник може працювати в інші години – або до 9 години, або після 18 години. Або протягом будь-яких годин доби у дні, які є вихідними за основним місцем роботи. Заборони так працювати немає. Навпаки, навіть якщо підприємство працює з 9.00 до 18.00, деяким категоріям працівників, за потреби, може бути встановлено індивідуальний графік виходу на роботу (якщо вони не можуть або їм не доцільно працювати за графіком  підприємства). Відповідно, у вільний час від роботи за таким графіком працівники можуть працювати за сумісництвом.

Це слід зазначити або в наказі про прийняття на роботу, або в окремому наказі керівника за місцем роботи. У цьому питанні зайвих подробиць не буває – чим більше конкретики, тим менше питань буде у контролерів. 

Відповідно до встановленого за кожним місцем роботи за сумісництвом графіку працівник і має виходити на роботу та виконувати свої трудові обов’язки. Відповідно до фактичних виходів на роботу і зазначається кількість відпрацьованих годин у Табелі обліку робочого часу. У типовій формі такого Табелю не передбачено зазначення, коли саме протягом дня працівниками були відпрацьовані години.

Докладно про сумісництво читайте тут>> 

Суміщення професій (посад) передбачає виконання працівником поряд (тобто одночасно) із своєю основною роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи на одному і тому ж підприємстві за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня (п. 2 Постанови Ради Міністрів СРСР "Про порядок і умови суміщення професій (посад)" від 04.12.1981 р. №1145. Це означає, що, приміром, протягом часу з 9 до 18 години працівник може одночасно виконувати обов’язки за декількома посадами, які він суміщує.

Суміщення професій і посад на підприємстві оформляється наказом. У ньому обов'язково зазначається:

  •  назва професії (посади), за якою оформлюється суміщення;
  •  розмір доплати;
  • строк суміщення (якщо працівник буде суміщувати професію (посаду) протягом визначеного часу).

Щодо суміщення, то це рішення може бути прийняте за згодою працівника і роботодавця або ж лише на підставі рішення роботодавця.  Якщо рішення прийнято роботодавцем, тоді роботодавець зобов'язаний повідомити працівнику про зміни в організації виробництва та праці відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП не пізніше ніж за два місяці.

Обмежень щодо кількості суміщення робіт в чинному законодавстві не встановлено.

Отже, якщо можливе виконання робіт працівником поряд із своєю основною роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою посадою, тоді слід оформлювати суміщення посад.

Якщо ж робота буде виконуватися крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час, то слід розглядати сумісництво.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Прийняття на роботу особи без громадянства: заповнення Повідомлення
    Як коректно заповнити Повідомлення про прийняття на роботу особи без громадянства, яка має дозвіл на працевлаштування? Що саме необхідно вказати у колонці 6 "Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта"?
    Сьогодні 10:08
  • Вихід на роботу після лікарняного по вагітності та пологах
    Чи може працівниця після закінчення лікарняного по вагітності та пологах одразу вийти на роботу, не оформлюючи відпустку по догляду за дитиною до 3-х років? Чи зберігає вона право взяти цю відпустку пізніше, і чи діють ці ж правила у бюджетній сфері?
    Сьогодні 09:568
  • Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням
    Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?
    Сьогодні 09:116
  • Застосування ПСП та перерахунок зарплати при поданні заяви
    Працівниця подала заяву на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) згідно з пп 169.1.1 ПКУ починаючи з червня 2025 року. Чи зобов'язаний роботодавець робити перерахунок ПДФО за попередні місяці (січень-травень 2025 року)? Який термін дії такої заяви?
    Сьогодні 08:1012
  • Звітність та розрахунки за закордонне відрядження
    Керівнику було виплачено аванс на закордонне відрядження у гривні на зарплатну картку. Які терміни звітування та повернення невикористаних коштів? Чи можна повернути залишок на рахунок підприємства чи тільки в касу? За яким курсом валют обліковувати витрати?
    03.07.202566