• Посилання скопійовано

Працевлаштування за сумісництвом: скільки годин може працювати працівник?

Підприємство приймає на роботу зовнішнього сумісника, якому на основному місці роботи у табелі зазначили 8 годин на день. На скільки годин роботи можна прийняти працівника? Яку ставку платити: у повному обсязі чи пропорційно відпрацьованому часу? Як відобразити у штатному розписі - 1 чи 0,1 ставки?

Табелювання працівників, які працюють за сумісництвом

Якщо працівник за основним місцем роботи працює з 9.00 до 18.00, то за сумісництвом працівник може працювати або до 9 години, або після 18, або протягом будь-яких годин доби у дні, які є вихідними за основним місцем роботи. Заборони так працювати немає. Навпаки, навіть якщо підприємство працює з 9.00 до 18.00, деяким категоріям працівників (за потреби) може бути встановлено індивідуальний графік виходу на роботу .

Відповідно до встановленого таким чином (за кожним місцем роботи за сумісництвом) графіку працівник має виходити на роботу та виконувати свої трудові обов’язки. Відповідно до фактичних виходів на роботу зазначається кількість відпрацьованих годин у Табелі обліку робочого часу

У типовій формі такого Табелю не передбачено зазначення, коли саме протягом дня працівниками були відпрацьовані години. Типову форму Табелю можна за потреби змінити, оскільки вона має  рекомендаційний характер та за необхідності вона може бути доповнена іншими показниками, потрібними для обліку робочого часу на підприємстві.

Оплата праці суміснику, як і працівникам за основним місцем роботи, провадиться пропорційно до відпрацьованого часу працівника. Про оплату праці також слід зазначити у наказі про прийняття працівника чи у письмовому трудовому договорі.

У чинному законодавстві немає норми, яка передбачає роботу на 0,5 ставки, 0,1 ставки, 0,25 ставки.  Натомісь, у чинному законодавстві є норма про неповний робочий час, що регулюється ст. 56 КЗпП.

Вважаємо, що у штатному розписі біля назви посади зазначають штатні одиниці. Безпосередньо у наказі про прийняття працівника на роботу, слід вказати, що його прийнято на неповний робочий день, неповний робочий тиждень або ж неповний робочий тиждень з неповним робочим днем та конкретизувати години та дні роботи працівника.

***

Докладно про роботу за сумісництвом читайте у матеріалах:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    06.05.2024295
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202423
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202431
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202470
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024127