• Посилання скопійовано

Договір ЦПХ та трудовий договір з головним бухгалтером

Чи може головний бухгалтер (штатний працівник громадської організації з зайнятістю 100%) виконувати роботу за угодою ЦПХ щомісячно за іншим проектом в цій організації? Чи не буде це трудовою угодою?

Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (договір підряду, договір про надання послуг тощо), предметом якого є надання певного результату праці. Проте при цьому виді договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.

За договором підряду (договором надання послуг), укладеним між власником і громадянином, останній зобов’язується за винагороду виконувати для підприємства індивідуально визначену роботу. Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Виконавець, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він самостійно організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

За цивільно-правовим договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначаються після закінчення роботи і оформляються актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п. 1 ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з чинним ЦКУ, договір підряду є цивільно-правовим договором, який укладається між фізособою та юрособою на виконання певної роботи. Стаття 24 ЦКУ надає визначення поняття "фізичної особи". Отже, фізособою вважається людина як учасник цивільних відносин. Повну цивільну дієздатність має фізособа, яка досягла 18 років (повноліття), водночас повна цивільна дієздатність може бути надана фізособі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором, або яка бажає займатися підприємницькою діяльністю

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується зарплата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо.

Щодо обмежень одночасної роботи працівника на одному підприємстві і за трудовим, і за цивільно-правовим договором, то заборони у чинному законодавстві на це немає. Але при цьому, зрозуміло, потрібно щоб роботи/послуги, які працівник виконує/надає за договором цивільно-правового характеру, не входили до кола його трудових обов'язків. 

Звертаємо вашу увагу також на те, що роботи за договорами цивільно-правового характеру, які виконуються систематично, можуть призвести:

1) до визнання такого договору трудовим договором (наприклад, у ситуації, якщо фізособа виконує одні і ті ж роботи безперервно або за договорами цивільно-правового характеру, які укладаються один за одним). У цьому випадку наслідки можуть бути різними, починаючи з перерахунку ЄСВ та ПДФО, лікарняних та відпусткових і закінчуючи коригуванням звітності;

2) до необхідності з боку такого працівника реєструватися самозайнятою особою (на думку різних контролюючих органів, виконання робіт від трьох до чотирьох разів на рік — це вже систематичне виконання робіт) з виконанням всіх обов'язків, передбачених чинним законодавством.

Отже, заборон щодо укладання договору ЦПХ з однією й тією ж особою, яка вже є працівником підприємства, в чинному законодавстві немає, навіть, якщо вона є головним бухгалтером цього ж підприємства, але слід вважати на вищезгадані нюанси.

***

Про договори ЦПХ ми писали тут:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427