• Посилання скопійовано

Визначаємо як враховуються преміальні при розрахунку лікарняних

Як правильно розрахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо в розрахунковому періоді видавали працівнику преміальні разового характеру?

Допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах обчислюється відповідно до Порядку №1266.

Якщо працівник за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку мав хоча б 6 місяців страхового стажу, то розрахунок середньоденної зарплати для виплати таких допомог відбувається у загальному порядку.

А саме: середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцстрахування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (п.3 Порядку №1266).

Тобто, іншими словами на все на що нараховується ЄСВ в межах максимальної величини, все враховується при обчисленні середньоденної заробітної плати для оплати лікарняних (окрім допомоги по вагітності та пологах).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду. 

Відобразимо зазначене вище у зручній таблиці.

Таблиця

 

Враховується

Не враховується

Календарні дні

Всі календарні дні розрахункового періоду (у тому числі святкові та неробочі)

Дні не відпрацьовані з поважних причин:

Період тимчасової непрацездатності

Час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;

Час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;

Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати

 

Дохід

Зарплата, у тому числі відпускні (крім допомоги по вагітності та пологах) та усі виплати на які нараховується ЄСВ, у т.ч разового характеру, а саме:

разові заохочувальні, компенсаційні виплати;

річна премія;

оплата простою;

матеріальна допомога (на яку нараховується ЄСВ);

збереження середнього заробітку в дні відрядження, вимушеного прогулу, за час підвищення кваліфікації.

добові;

разова матеріальна допомога (на яку не нараховують ЄСВ);

лікарняні та декретні (поважні причини);

усі виплати за місяць повністю невідпрацьований з поважних причин з першого до першого числа (п. 3 Порядку №1266);

сума доходів, що перевищує максимальну базу нарахування ЄСВ

Щодо преміальних 

В запитанні також зазначалося, що на підприємстві виплачуються премії (зокрема і на день народження). Чи слід їх враховувати при розрахунку лікарняних та декретних?  Розглянемо, що таке премія. Це один з видів додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності та виробництва в цілому за показниками та умовами оцінки цих результатів.

Також преміальні можуть бути не лише як заохочення за результатами діяльності, але можуть виплачуватися як одноразові заохочення не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) (п. 2.3.2 Інструкції №5). Така премія належить до фонду додаткової заробітної плати.

Зазначимо, законодавством не обмежуються розміри преміальних та умови виплат преміальних, може бути також премія виплачена і до дня народження, на розсуд керівництва. 

Але, якщо на підприємстві практикується виплата преміальних, наполегливо рекомендуємо розробити Положення про преміювання та зазначити про всі види премій, що виплачуються на підприємстві. Таке Положення затверджується наказом керівника і з ним слід ознайомити всіх працівників. Якщо немає Положення про преміювання, то про премії має бути зазначено в колективному договорі. В зазначених документах слід наголосити, що премії, які за ними надаватимуться працівникам, є частиною фонду оплати праці (як заохочувальні виплати).

Премії, зокрема, і разові, є базою нарахування ЄСВ, це слідує з п.1. ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ. ЄСВ нараховується  роботодавцями на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону "Про оплату праці".

Зверніть увагу!

До дня народження може бути виплачена й матеріальна допомога, та тут слід бути максимально уважними.  Оскільки до ФОП належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі (пп.2.3.3, 2.3.4 Інструкції №5).

Отже, якщо підприємство виплачує матеріальну допомогу, що має систематичний характер, усім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом) і відповідно до нормативно-правових актів чи колективного договору (з поданням заяви або без подання заяви), така допомога як складова заробітної плати є базою нарахування ЄСВ, а отже й включається до середньоденної заробітної плати при обчисленні лікарняних.

Одноразова матеріальна допомога, яка не включається до ФОП (розділ ІІІ Інструкції №5), а також зазначена в Переліку №1170, не є об’єктом нарахування ЄСВ, а отже й не включається при розрахунку середньоденної для оплати лікарняних. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202496
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024400
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426