• Посилання скопійовано

Засновник-керівник без зарплати та бухгалтер без права підпису

В громадській організації тільки дві посади: керівник проекту та бухгалтер проекту. Чи потрібно подавати щодо бухгалтера до ДФС інформацію, як для головного бухгалтера? Чи може бути голова правління не прийнятий в штат та підписувати звітність?

Громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних інтересів. Громадське об’єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська спілка або громадська організація (п. 1 Закону «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 р. № 4572-VI).

Утворення громадського об’єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом, який містить рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об'єднання відповідно до затвердженого статуту (ст. 9 Закону № 4572).

Питання щодо того, чи може виконувати функції керівника засновник юрособи, не отримуючи при цьому оплати за таке виконання, ми та контролюючі органи розглядали неодноразово: 

Якщо функцію керівника виконує засновник, не отримуючи дохід, ЄСВ не нараховується>>

Чи може засновник виконувати функції керівника в частині складання та підпису податкової звітнДиректор-засновник без зарплати: чи можливо це?>>>ості>>

Хто подає звітність у разі смерті засновника підприємства>>

Директор-засновник без зарплати: чи можливо це?>>>

Короткий висновок із цих роз’яснень наступний: 

1) уповноваженою особою юридичної особи, яка має право підпису звітності (зокрема, і податкової), є особа, визначена установчими документами юридичної особи. Отже, якщо протоколом зборів засновників визначено, що функції керівника виконуватиме один з них, і це буде зазначено в установчих документах юрособи, це цілком відповідає чинному законодавству;

2) виконувати обов’язки керівника засновник має право без отримання оплати і без укладання трудового договору із юрособою (хоча про це також слід зазначити у протоколі зборів засновників).  

Звісно, що щодо такого засновника, виконуючого обов’язки керівника юрособи, повинна бути інформація в ЄДР і у ДФС за місцем обліку юрособи. До ЄДР така інформація потрапляє з установчих документів та реєстраційної заяви (або заяви про зміну реєстраційних даних) юрособи. А ДФС отримує таку інформацію від держреєстратора (в разі внесення змін до реєстраційних даних – також на підставі поданої юрособою заяви за формою №1-ОПП або заяви про реєстрацію платником ПДВ, див. п. 9.2-9.3 Порядку №1588).   

Щодо того, хто у юрособи виконуватиме обов’язки головного бухгалтера, (точніше, хто матиме право підпису у звітності саме як головний бухгалтер), такої інформації в установчих документах юрособи немає. Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік, для  забезпечення    ведення    бухгалтерського    обліку підприємство самостійно обирає форми його організації: 

  • введення до   штату   підприємства   посади   бухгалтера  або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером; 
  • користування послугами спеціаліста з бухгалтерського  обліку, зареєстрованого   як підприємець,  який  здійснює  підприємницьку діяльність без створення юридичної особи; 
  • ведення на   договірних   засадах   бухгалтерського    обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою; 
  • самостійне ведення   бухгалтерського   обліку   та  складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства.  

Як правило, такий вибір здійснюється шляхом створення відповідного наказу керівника (або прописується у наказі про облікову політику юрособи, який теж затверджується керівником). У випадку, зазначеному у запитанні, це буде наказ засновника, що виконує обов’язки керівника громадського об’єднання.  

Звісно, про те, на якому варіанті ведення бухобліку зупинилася юрособа і хто матиме право підпису у звітності, ДФС за місцем обліку теж мають бути повідомлені. 

Якщо буде прийнято рішення про те, що складати (і підписувати) податкову звітність буде безпосередньо засновник громадського об’єднання, то повідомляти про наявність у юрособи бухгалтера без такого права підпису (фактично – не головного бухгалтера) не потрібно. Про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»