• Посилання скопійовано

Додаткові оплачувані відпустки за рахунок роботодавця

Колективним договором передбачено виплата відпусток з окремих причин: одруження та поховання у розмірі 3-ох днів. Як відображаються ці відпустки у бухгалтерському та податковому обліках госпрозрахункового підприємства?

У ст. 25 Закону про відпустки, зазначено, що в обов’язковому порядку, за бажанням працівника йому може надаватись відпустка без збереження заробітної плати у окремих випадках, зокрема:

  • у випадку одруження – тривалістю до 10 днів;
  • у випадку смерті близьких працівника – тривалістю до 3 календарних, без урахування необхідного для проїзду до місця поховання.

Тож така відпустка гарантується державою і роботодавець зобов’язаний надавати її за бажанням працівника (яке, зазвичай, оформлюється заявою у довільній формі). 

Пунктом 23 П(С)БО 16 встановлено, що до витрат на оплату праці включається й оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу. Тож, бухоблік таких витрат ведеться аналогічно з бухобліком заробітної плати. 

При цьому, оскільки заява про такі відпустки надходить від працівника безпосередньо перед їх наданням, включити їх до річного графіку відпусток неможливо. Тож, спланувати їх та нарахувати за ними резерв відпусток теж неможливо. А тому, на нашу думку, такі відпустки слід нараховувати не за рахунок створеного резерву, а відносити до дебету тих рахунків, на які нараховуються витрати з оплати праці працівників, що йдуть у цю відпустку, у періоді їх надання. 

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

А оскільки ці відпустки не потребують створення резерву,  різниць, що виникають у зв’язку з наданням цих додаткових оплачуваних відпусток працівникам немає. Відповідно, коригувати об’єкт оподаткування на розмір наданих відпускних та нарахованих на них ЄСВ не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202443
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202479
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024445
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429