• Посилання скопійовано

Документи, які підтверджують право на добові

Працівник був у відрядженні по Україні на службовому авто. Єдиним документом, що свідчить про це відрядження, є наказ керівника. Чи має працівник право на добові в розмірі 320 грн без оподаткування їх податком?

З 01.01.2017 р., згідно з пп. 170.9.1 ПКУ, до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У 2017 році це 320 грн.

При цьому сума добових визначається в разі відрядження у межах України згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. На жаль, ПКУ не говорить, якими можуть бути такі підтвердні документи. На нашу думку, мались на увазі документи, які підтверджують факт службової поїздки, дату від’їзду та приїзду працівника.  Одним з таких документів, до речі, є авансовий звіт працівника, про що далі. 

Хоча нижче в пп. 170.9.1 ПКУ є норма, яка говорить, що будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає. Отже, за бажанням можна спробувати «відбити» оподаткування добових наявністю таких підтвердних документів.

Але у ситуації, про яку йдеться у запитанні, їх чомусь взагалі немає, є лише наказ про відрядження. Хоча працівник був відряджений на службовому автомобілі, отже, на цю поїздку мав бути оформлений, наприклад, подорожній лист, в якому зафіксовано маршрут автомобіля та дати поїздки, витрати пального. 

За відсутності підтвердних документів сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку. Але такі документи можна спробувати оформити. В цьому разі, на нашу думку, достатньо буде такої сукупності документів та фактів:

1. мета відрядження у наказі керівника об’єктивно є такою, що дії працівника у відрядженні неможливо оформити документально;

2. є авансовий звіт працівника, у якому зазначені добові, і Звіт працівника про відрядження (у довільній формі), затверджений керівником;

3. на період відрядження належним чином оформлено подорожній лист службового автомобіля (або інший документ, що підтверджує використання службового автомобіля у відрядженні);

4. у табелі обліку робочого часу дні відрядження працівника мають бути позначені відповідним чином (із цього документу можна провести не тільки оплату праці під час відрядження, а і встановити його фактичну тривалість).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Як «перевести» електрозварника на новий розряд?
    Чи обов’язково вказувати розряд в трудовій книжці? Один електрозварник звільнився і на його місце прийнято електрозварника, який закінчив училище з посвідченням ІІ розряду, тож виникла потреба у диференціюванні їх зарплати відповідно до розрядів. Як перевести першого зварника на розряд?
    Сьогодні 09:441
  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202518
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202522
  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.20251 003
  • Коригування недоплати за лікарняним після отримання коштів з ПФУ
    Якщо в заявці-розрахунку первинного лікарняного вказано меншу суму для оплати з фонду на 2,51 грн, ніж би мало бути, а кошти поступили на рахунок 10.07.2025 р., то як слід вчинити: виплатити ці кошти працівнику, а в подальшому відкоригувати, бо працівник продовжує хворіти, чи повернути кошти до Фонду, а потім створити нову заявку?
    24.07.2025204