• Посилання скопійовано

Документи, які підтверджують право на добові

Працівник був у відрядженні по Україні на службовому авто. Єдиним документом, що свідчить про це відрядження, є наказ керівника. Чи має працівник право на добові в розмірі 320 грн без оподаткування їх податком?

З 01.01.2017 р., згідно з пп. 170.9.1 ПКУ, до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У 2017 році це 320 грн.

При цьому сума добових визначається в разі відрядження у межах України згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. На жаль, ПКУ не говорить, якими можуть бути такі підтвердні документи. На нашу думку, мались на увазі документи, які підтверджують факт службової поїздки, дату від’їзду та приїзду працівника.  Одним з таких документів, до речі, є авансовий звіт працівника, про що далі. 

Хоча нижче в пп. 170.9.1 ПКУ є норма, яка говорить, що будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає. Отже, за бажанням можна спробувати «відбити» оподаткування добових наявністю таких підтвердних документів.

Але у ситуації, про яку йдеться у запитанні, їх чомусь взагалі немає, є лише наказ про відрядження. Хоча працівник був відряджений на службовому автомобілі, отже, на цю поїздку мав бути оформлений, наприклад, подорожній лист, в якому зафіксовано маршрут автомобіля та дати поїздки, витрати пального. 

За відсутності підтвердних документів сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку. Але такі документи можна спробувати оформити. В цьому разі, на нашу думку, достатньо буде такої сукупності документів та фактів:

1. мета відрядження у наказі керівника об’єктивно є такою, що дії працівника у відрядженні неможливо оформити документально;

2. є авансовий звіт працівника, у якому зазначені добові, і Звіт працівника про відрядження (у довільній формі), затверджений керівником;

3. на період відрядження належним чином оформлено подорожній лист службового автомобіля (або інший документ, що підтверджує використання службового автомобіля у відрядженні);

4. у табелі обліку робочого часу дні відрядження працівника мають бути позначені відповідним чином (із цього документу можна провести не тільки оплату праці під час відрядження, а і встановити його фактичну тривалість).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024323
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427