• Посилання скопійовано

Чи може директор працювати на громадських засадах?

Приватне підприємство не здійснює діяльність вже майже 2 р., але незначні суми проплат були. Директору нараховувалася зарплата, звітність здавалася. З 2017 р. припиняється вся діяльність, крім здачі звітності, і директор просить перевести його на виконання обов'язків на громадських засадах. Чи може підприємство це зробити?

Прямої норми, яка би забороняла керівнику виконувати свої обов'язки на громадських засадах, немає. Проте, слід розуміти, що:

  • керівник — це  посада за штатним розкладом,
  • обрання його на посаду засновниками, не говорить про  виконання керівником іншої, ніж трудова, функції,
  • керівник — особа, відомості про яку вносяться до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, та з цього моменту особа набуває статусу офіційного представника з повноваженнями, обмеженими лише статутом.

Тому, якщо особа за штатним розписом виконує трудову функцію, вона має отримувати зарплату, визначену трудовим договором (наказом про прийняття на роботу, штатним розписом тощо). Термін “виконання функцій керівника на громадських засадах” не міститься у чинному законодавстві України.

Податківці роз’яснюють  (див. тут) : «У разі якщо обов’язки директора виконує особа, яка не є засновником такого підприємства, а працює на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, такому директору потрібно здійснювати нарахування заробітної плати незалежно від того, чи є це основним місцем роботи, чи це робота за сумісництвом, оскільки, не нараховуючи заробітну плату відбувається порушення трудового законодавства». Якщо засновник підприємства приймає рішення виконувати обов’язки директора без нарахування заробітної плати та за умови що таке підприємство не веде господарської діяльності, то він має право прийняти рішення не нараховувати собі заробітну плату і, відповідно, оскільки відсутня база нарахування, не сплачувати ЄСВ та не подавати обов’язкову звітність.

Отже, якщо директор є засновником підприємства, він виконує обов’язки директора без займання відповідної посади, без перебування у трудових відносинах із підприємством. В такому разі (після звільнення з цієї посади) він має право не нараховувати собі зарплату і не нараховувати ЄСВ за себе, оскільки відсутня база нарахування. Якщо ж директор не є засновником підприємства або засновник займає посаду директора, зарплата в будь-якому випадку має нараховуватися (якщо є факт виконання трудових обов’язків). Про це ми писали, зокрема, тут.

При цьому ЄСВ має нараховуватися щонайменше у розмірі мінімального внеску, якщо директор працює за основним місцем роботи, навіть на умовах неповного робочого часу. А мінімальна заробітна плата - виплачуватися пропорційно до виконаної норми праці. 

Якщо ж він працює за сумісництвом, ЄСВ сплачується виходячи з фактично нарахованих сум. Про це ми писали, зокрема, тут. Зверніть увагу: якщо директору замість оплати праці виходячи з місячного окладу буде встановлено погодинну оплату праці (з годинною тарифною ставкою), у 2017 році мінімальний розмір зарплати у погодинному розмірі становить 19,34 грн. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Прискорення бронювання нового працівника без довідкового звіту з ЄСВ
    Раніше для швидкого бронювання нового працівника подавали довідковий звіт з ЄСВ. Оскільки цей механізм зараз відсутній у зв'язку з переходом на щомісячний Податковий розрахунок, як можна прискорити відображення даних про щойно прийняту особу в реєстрах Пенсійного фонду та "Дії" для негайної подачі на бронювання, не чекаючи кінця місяця для подання звітності?
    Сьогодні 18:1110
  • Право на соціальну відпустку на дітей за кілька років
    На яку кількість днів додаткової соціальної відпустки на дітей має право працівниця станом на червень 2025 року, якщо вона працевлаштована з 19 червня 2023 року, має двох неповнолітніх дітей (до 15 років), та з 2015 року до моменту працевлаштування офіційно не працювала?
    Сьогодні 11:0852
  • Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: оформлення та звітність
    Працівник ФОП, прийнятий у квітні 2025 року, просить надати відпустку без збереження заробітної плати з червня на підставі ч. 3 ст. 12 Закону №2136. Розглядаються два сценарії: повний місяць відпустки та вихід з неї посеред місяця. Як правильно оформити таку відпустку, відобразити у звітності та розрахувати ЄСВ?
    Сьогодні 10:13324
  • Відображення в Додатку 5 другої посади сумісника на одному підприємстві
    Як у Додатку 5 до об'єднаної звітності відобразити прийняття на другу посаду за сумісництвом працівника, який уже працює на цьому ж підприємстві як зовнішній сумісник? Чи потрібно ставити позначку про внутрішнє сумісництво для другої посади?
    04.07.20252271
  • Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням
    Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?
    04.07.202542