Прямої норми, яка би забороняла керівнику виконувати свої обов'язки на громадських засадах, немає. Проте, слід розуміти, що:
- керівник — це посада за штатним розкладом,
- обрання його на посаду засновниками, не говорить про виконання керівником іншої, ніж трудова, функції,
- керівник — особа, відомості про яку вносяться до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, та з цього моменту особа набуває статусу офіційного представника з повноваженнями, обмеженими лише статутом.
Тому, якщо особа за штатним розписом виконує трудову функцію, вона має отримувати зарплату, визначену трудовим договором (наказом про прийняття на роботу, штатним розписом тощо). Термін “виконання функцій керівника на громадських засадах” не міститься у чинному законодавстві України.
Податківці роз’яснюють (див. тут) : «У разі якщо обов’язки директора виконує особа, яка не є засновником такого підприємства, а працює на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, такому директору потрібно здійснювати нарахування заробітної плати незалежно від того, чи є це основним місцем роботи, чи це робота за сумісництвом, оскільки, не нараховуючи заробітну плату відбувається порушення трудового законодавства». Якщо засновник підприємства приймає рішення виконувати обов’язки директора без нарахування заробітної плати та за умови що таке підприємство не веде господарської діяльності, то він має право прийняти рішення не нараховувати собі заробітну плату і, відповідно, оскільки відсутня база нарахування, не сплачувати ЄСВ та не подавати обов’язкову звітність.
Отже, якщо директор є засновником підприємства, він виконує обов’язки директора без займання відповідної посади, без перебування у трудових відносинах із підприємством. В такому разі (після звільнення з цієї посади) він має право не нараховувати собі зарплату і не нараховувати ЄСВ за себе, оскільки відсутня база нарахування. Якщо ж директор не є засновником підприємства або засновник займає посаду директора, зарплата в будь-якому випадку має нараховуватися (якщо є факт виконання трудових обов’язків). Про це ми писали, зокрема, тут.
При цьому ЄСВ має нараховуватися щонайменше у розмірі мінімального внеску, якщо директор працює за основним місцем роботи, навіть на умовах неповного робочого часу. А мінімальна заробітна плата - виплачуватися пропорційно до виконаної норми праці.
Якщо ж він працює за сумісництвом, ЄСВ сплачується виходячи з фактично нарахованих сум. Про це ми писали, зокрема, тут. Зверніть увагу: якщо директору замість оплати праці виходячи з місячного окладу буде встановлено погодинну оплату праці (з годинною тарифною ставкою), у 2017 році мінімальний розмір зарплати у погодинному розмірі становить 19,34 грн.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити