• Посилання скопійовано

Можливість упровадження роботодавцем обмежень на роботу за сумісництвом

Чи має право роботодавець для більш ретельного контролю обліку робочого часу вимагати в своїх працівників, які працюють за основним місцем роботи на повній зайнятості, надавати відомості про їх роботу за сумісництвом в іншій організації?

Відповідно до ч. 2 ст. 21 КзПП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. При цьому за загальним правилом дозволу, погодження чи інформування роботодавця з основного місця роботи про працевлаштування за сумісництвом не передбачено. У деяких випадках законодавство встановлює обмеження або заборону роботи за сумісництвом для деяких категорій осіб (особливо це характерно для публічної служби та керівників державних підприємств, установ, організацій).

Однак вказана норма ст. 21 КзПП фактично встановлює можливості обмеження права на роботу за сумісництвом у колективному договорі або в угоді сторін (роботодавця і працівника). Це може бути обумовлено різними причинами, наприклад, сфера з високим рівнем конкуренції, високою цінністю інсайдерської інформації та ін.

Оскільки згадана норма сформульована досить загально, то, на наш погляд, колективним або трудовим договором можуть бути передбачені обмеження різного роду – від повної заборони роботи за сумісництвом, до заборони чи обмеження такої роботи без дозволу чи попереднього письмового повідомлення роботодавця за основним місцем роботи.

Наголосимо на тому, що відповідні умови не можуть бути виражені одностороннім актом роботодавця. Йдеться про договірні умови, тобто положення, із якими працівник ознайомлений і з якими він згоден.

Якщо ці правила раніше не існували і роботодавець має намір їх впровадити, то це можливо впровадити для всіх працівників чи їх окремих категорій у колективному договорі (що підлягає затвердженню трудовим колективом). Також відповідні умови можуть бути передбачені в індивідуальних трудових договорах із конкретними працівниками.

Окрім того, обмеження на роботу за сумісництвом можуть бути повними або частковими (наприклад, обмеження на роботу на деяких видах підприємств чи підприємствах, що працюють у певних сферах, обмеження роботи на деяких посадах, або в певному обсязі годин на тиждень чи на місяць).

Якщо ці обмеження впроваджуються з ініціативи роботодавця, на нашу думку, діятиме положення ч. 3 ст. 32 КзПП, згідно з яким про зміну істотних умов праці працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. Не можна вважати ці умови неістотними, оскільки вони можуть впливати на права працівника одночасно працювати на декількох підприємствах, що є досить важливим проявом конституційного права на працю.

Зауважимо також, що законодавство не передбачає спеціальних видів юридичної відповідальності у разі порушення відповідного обов’язку працівника або заборони працювати за сумісництвом, навіть якщо вони будуть визначені в колективному чи трудовому договорі. Тому, плануючи передбачити ці умови, слід продумати механізм відповідальності: передбачити відповідний критерій для зняття або зменшення премії в положенні про преміювання чи щось інше.

Окрім того, недодержання відповідних зобов’язань може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани або звільнення. Причому звільнення за п. 3 ч. 1 ст. 40 КзПП за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, допускається лише якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення. Тобто звільнення допускається лише тоді, коли працівникові була оголошена догана і протягом року він продовжує систематично порушувати свої обов’язки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202414
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024107
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024491