Основні гарантії, які надаються працівникам під час їх перебування у відрядженні, встановлено ст. 121 КЗпП. Відповідно до цієї статті, працівникам, які скеровані у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим від середнього заробітку.
Спинімося на гарантії у вигляді оплати праці. Як видно з вищенаведеного, за період відрядження працівникові платиться не середній заробіток, а саме зарплата, тобто табелюються робочі дні і за них нараховується заробіток відповідно до прийнятої системи оплати праці.
Для цього слід розрахувати середньоденний заробіток та порівняти його зі щоденною оплатою працівника. У ст. 121 КЗпП не деталізовано, що входить до оплати праці за трудовим договором. Фахівці Мінсоцполітики у листах від 06.08.2014 р. №1126/13/84-14 та від 06.03.2016 р. №141/18/99-15 надали роз'яснення щодо цього. Так, на їхню думку, до розрахунку денного заробітку працівника включаються всі виплати, які працівник отримає у місяці, в якому його скеровують у відрядження: оклад, доплати, надбавки, премії тощо. Жодної аргументації у роз'ясненні не надано. Тому звернімося до Закону про оплату праці.
Відповідно до ст. 1 Закону про оплату праці, заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Непроведення такого порівняння може призвести до нарахування зарплати у меншому розмірі, ніж має бути. І тоді до підприємства може бути застосовано фінансову відповідальність відповідно до ст. 265 КЗпП за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, бо, на думку Держпраці, гарантії в оплаті праці за дні відрядження є мінімальними державними гарантіями. Докладніше тут.
Штраф за таке порушення становить 10 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись