Відповідно до ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (визначених ст. 73 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки, її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Така відпустка надається понад інші щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному ст. 80 КЗпП.
Аналогічні приписи містяться й у ст. 19 Закону України “Про відпустки”.
Крім цього, відповідно до ст. 83 КЗпП, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи. Аналогічні приписи містяться й у ст. 24 Закону України “Про відпустки”.
Таким чином, не зважаючи на те, що така додаткова (соціальна) відпустка надається працівникам за їх бажанням, при звільненні повинна бути виплачена компенсація за всі невикористані дні цієї додаткової відпустки.
Зверніть увагу, що право на таку відпустку за кожний рік, у якому є підстава для її надання, не залежить від стажу роботи. Адже дія ст. 9 Закону України “Про відпустки” поширюється лише на обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці.
Отже, незважаючи на те, що працівниця в 2016 р. перебувала у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, вона має право на додаткову відпустку для працівників, що мають дітей, на загальних підставах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити