Запитання: Фірма тільки відкривається і для подання заяви в реєстраційну палату (Департамент держреєстрації) необхідно подати Протокол про призначення директора фірми. Тобто печатки ще немає, документи на реєстрацію подаються тільки після Протоколу. Виходить, що фірма приймає директора на роботу до реєстрації фірми в Департаменті? Як в такому випадку бути з поданням повідомлення про прийняття на роботу директора в ДПІ?
Відповідь:
Свого часу листом від 18.09.2015 р. №14209/0/14-15/13 Мінсоцполітики дійшов до такого висновку: оскільки насьогодні працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та повідомлення ториторіальних органів ДФС про прийняття працівника на роботу, то така процедура має бути застосована у всіх без винятку випадках - навіть керівника новоствореного підприємства.
Варто більш пильно придивитись до норм чинного законодавства, які регулюють процедуру створення юридичної особи.
Так, створення юрособи вимагає не лише подання державному реєстратору Статуту в одному примірнику, а й рішення власника (власників — засновників) юрособи про створення товариства (ч. 1 ст. 24 Закон №755). При цьому також подається заява про здійснення державної реєстрації за встановленою формою*, в який обов'язково вказується ПІБ керівника юрособи. Відповідні відомості беруться з рішення власника (власників — засновників) юрособи, що створюється.
Крім того, в цій же заяві про державну реєстрацію вказують дату призначення (обрання) керівника, що для новоствореного підприємства є або дата рішення власника (власників — засновників) про створення юрособи, або дата призначення (обрання) керівника (що фактично відповідає вступу керівника на посаду згідно з наказом по підприємству).
Далі слід сказати, що після подання всіх документів (у разі, якщо не виникне підстав для відмови у вчиненні реєстраційних дій), дані із заяви про держреєстрацію заносяться до ЄДР, надсилаються до ДФС, органів статистики та фонду соцстрахування, а сама процедура реєстрації нової юрособи закінчується видачею виписки з присвоєним кодом ЄДРПОУ, датою постановки на облік у наведених держорганах.
Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, щодо юридичних осіб здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів (п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону №755).
Незалежно від того, якою датою керівник призначений на посаду, сам керівник, як правило, видає щодо себе наказ, яким він приступає до виконання обов'язків. Переважно такий наказ видається датою видачі виписки, тобто фактично на третій день після подачі документів держреєстратору або іншою датою (яка вказана у рішенні власників та відповідає наказу).
Розглянемо це на прикладі. Отже, дата рішення власника (власників — засновників) юрособи про створення товариства 28.08.2016 року. Дата реєстрації новоствореної юрособи — 01.09.2016 року. Дата отримання виписки — 02.09.2016 року (це п'ятниця). Наказ, згідно з яким керівник приступає до роботи, датований 05.09.2016 року. Втім цілком можливо, що засновники вирішили, що керівник приступає до виконання обов'язків (призначається на посаду) з 03.10.2016 р. (вдповідні відомості до ЄДР заносяться так: керівник Головко О.М., призначений з 03.10.2016 р.).
Виникає цілком логічне запитання: якою датою подавати повідомлення про прийняття на роботу керівника новоствореного підприємства?
На нашу думку, виконати умови щодо завчасного повідомлення ДФС про призначення керівника новоствореного підприємства є неможливим. Проте на момент постановки на обліку в територіальному органі ДФС остання вже повідомлена про особу керівника в порядку обміну інформацією цього органу з держреєстратором, тому ризик щодо неповідомлення ДФС про призначення керівника відсутній. З огляду на таке, в постанові Кабміну від 17.06.2015 р. №413 варто було би передбачити виняток, згідно з яким повідомлення про призначення керівника здійснювалося би держреєстратором в порядку інформаційного обміну (що на практиці і має місце).
Водночас, на нашу думку, не слід ототожнювати факт призначення (обрання) керівника рішенням засновників юрособи, що створюється, та факт винесення наказу по підприємству, яким новий керівник приступає до виконання своїх обов'язків.
Тому, оскільки повідомлення надсилається напередодні допуску до виконання своїх обов'язків, на нашу думку, не буде помилкою направити таке повідомлення 02.09.2016 року (за умовами нашого прикладу).
Якщо ж керівник має приступити до виконання обов'язків саме з 03.10.2016 року (це понеділок), то повідомлення слід подавати 30.09.2016 р.
________________
* Форми таких заяв затверджені Наказом Мінюсту «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 06.01.2016 №15/5.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити