• Посилання скопійовано

Працівника призвано на строкову військову службу: гарантії від роботодавця

Працівника призвано на строкову військову службу. Чи зобов'язане підприємство нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникові з коштів підприємства протягом всього терміну служби?

Гарантії працівника-строковика

Частиною третьою статті 119 КЗпПУ передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.

 

Розрахунок середнього заробітку

Для обчислення середнього заробітку мобілізованому працівнику потрібно брати виплати за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому працівника призвали на строкову службу (абз. 3 п. 2 Порядку №100).

 

ПСП строковика

Згідно з пп. 169.2.3 ПКУ податкова соціальна пільга не може бути застосована до зарплати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді грошового чи майнового (речового) забезпечення військовослужбовців, що виплачуються з бюджету.

Таким чином, якщо працівник, який знаходиться на строковій військовій службі за контрактом, отримує зарплату (середній заробіток) та одночасно грошове чи майнове (речове) забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету, юрособа-роботодавець під час нарахування заробітної плати не має права на застосування податкової соціальної пільги.

Тож, навіть якщо нарахований середній заробіток працівника буде нижче граничного розміру доходу, встановленого для застосування ПСП (у 2016 році – 1930 грн) та за наявності написаної заяви працівника, до його доходу під час строкової служби за контрактом не може бути застосовано ПСП.

Нараховуючи середній заробіток строковику у 2016 році, потрібно пам’ятати, що на суму заробітку потрібно нарахувати ЄСВ за ставкою 22%, із його суми потрібно утримати ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. 

Відповідно й в обліку нарахований середній заробіток буде відображатися, як нарахована звичайна зарплата.

 

Відображення в звіті з ЄСВ та ф. №1ДФ середнього заробітку строковика

У ф. №1ДФ нарахований середнього заробітку працівника-строковика слід відображати під ознакою доходу «101», як звичайна зарплата, оскільки з 01.01.2016 року середній заробіток вже не компенсується за рахунок бюджету, а нараховується та виплачується за рахунок підприємства. Згадку про компенсацію з 01.01.2016 року прибрано зі ст. 119 КЗпПУ. Саме  Законом №911 було викладено у новій редакції ч. 3 та 4 ст. 119 КЗпПУ.  Саме тому код ознаки доходу «128» вже не може використовуватися для відображення середнього заробітку строковика. 

А от у звіті з ЄСВ роботодавець у таблиці 6 такого працівника має показати під кодом категорії застрахованих осіб «47».

Зверніть увагу! Таблицю 4 звіту з ЄСВ звичайний роботодавець не заповнює та не подає у складі Звіту з ЄСВ за звітний місяць. Цю таблицю заповнює військомат при виплаті грошового забезпечення військовослужбовців.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»