• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога за наявності у працівника догани не надається

Чи вважається матеріальна допомога виплачена всім працівникам (наприклад, з нагоди професійного свята, на оздоровлення, до Різдва Христового) заходом заохочення? Чи виплачується така матеріальна допомога у випадку наявності у працівника догани?

До деяких працівників підприємств, які несумлінно виконують свої трудові обов’язки, а саме порушують трудову дисципліну, відповідно до ст. 147 КЗпП, можуть бути застосовані заходи дисциплінарного стягнення: догана або звільнення.

При чому, застосовуватися може тільки один із наведених заходів стягнення.

Догана є дисциплінарним заходом особистого немайнового характеру. Це стягнення полягає у негативній оцінці і засудженні поведінки працівника в трудовому колективі. Такий моральний осуд покликаний спонукати працівника надалі належно виконувати свої трудові обов’язки, а також певною мірою чинити моральний вплив і на інших працівників, та спонукає їх не допускати порушень трудової дисципліни.

Відповідно до ст. 149 КЗпП, стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку та діє на протязі одного року (ст. 151 КЗпП). А якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.

Застосування до працівника дисциплінарного стягнення — догани тягне для нього й інші негативні наслідки морального та матеріального характеру, зокрема, відповідно до абз. 3 ст. 151 КЗпП, протягом строку дії догани як дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.

Наразі, визначимо які виплати працівникам вважаються заохочувальними заходами. КЗпП їх перелік не встановлено, отже, для цього звернемося до Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. №5 (далі – Інструкція №5). Так, відповідно до п. 2.3. Інструкції №5, інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До них належать  винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер (пп. 2.3.2 Інструкції №5). До них відносяться, зокрема, винагороди за підсумками роботи за рік, одноразові заохочення,  не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі). Цей перелік не є вичерпним.

Крім того, згідно з пп. 2.3.3 Інструкції №5, це також матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Таким чином, за умовами запитання, матеріальна допомога виплачена всім працівникам (з нагоди професійного свята, на оздоровлення, до Різдва Христового) вважається заходом заохочення, тому не може бути виплачена працівнику, який на цей час має оголошену догану. Для того, щоб такий працівник мав право на отримання заохочення, його догану має бути знято до призначення матеріальної допомоги.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202441
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202472
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024423
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428