• Посилання скопійовано

Трудові відносини з водієм-підприємцем: порядок оформлення

Підприємство ТОВ, платник єдиного податку 3 групи, надає послуги стороннім замовникам з міжнародних перевезень. Найманим водієм є підприємець, платник єдиного податку 2 групи. Як правильно оформити такі трудові відносини?

Запитання: Предприятие ООО, плательщик единого налога 3 группа имеет основные средства - грузовой автотранспорт и оказывает услуги сторонним заказчикам по международным перевозкам. Наёмным водителем грузового автотранспорта является ФЛП, плательщик единого налога 2 группы, расчёт за оказанные услуги водителя ООО перечисляются на р/счёт ФЛП. Как правильно оформить трудовые отношения ООО с ФЛП, какой код трудовой деятельности должен иметь ФЛП, правильность начисления и оплаты вознаграждения за услуги ФЛП?

Відповідь: Відносини з водієм можна оформити шляхом укладання цивільно-правового договору (далі, ЦПД) укладеного з:

1) фізичною особою — підприємцем;

2) фізичною особою.

Якщо фізособа - підприємець, надає послуги водія в рамках підприємницької діяльності, це класична операція між двома суб'єктами господарювання. Послуги, які надає підприємець повинні відповідати видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (скоріше за все, це КВЕД-2010: Клас 49.41 або 49.42 - “надання послуг водія без власного вантажного автотранспортного засобу”). У цьому випадку, відповідно до п. 292.6 ПКУ, отримана винагорода за надані послуги водія, є доходом від підприємницької діяльності. Датою отримання доходу підприємця є дата надходження коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі. Доходи платника ЄП не обкладаються ПДФО та військовим збором. У цьому випадку підприємець самостійно сплачує фіксовану суму єдиного податку та єдиний внесок, сума якого не може бути за мінімальний розмір єдиного внеску на місяць (до 01.12.2015 р. щомісячна сума становить 422,65 грн).


Якщо ЦПД укладено з фізособою, у цьому випадку сторони договору є платниками єдиного внеску. Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підприємство сплачує 34,7% із суми винагороди, а виконавець 2,6%. Зауважимо, обчислення і сплата єдиного внеску за фізособу, здійснюється підприємством за рахунок сум, на які внесок нарахований (ч. 9 ст.9 Закону № 2464). Базою нарахування і утримання є сума винагороди, що не перевищує максимальну величину, визначену у п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ. З 01.01.2015 р. максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату нарахування винагороди та обчислення (до 01.12.2015 р. це 20706 грн). Суми винагород за ЦПД відображають у звітності з єдиного внеску аналогічно, як і суми заробітної плати, але з урахуванням особливостей. 

Таблиця 6 Форми № Д4 (затверджена наказом Міндоходів від 09.09.2013р. № 454) призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. У графі 9 «код категорії застрахованої особи» таблиці 6 Форми № Д4 зазначається код згідно з Таблицею відповідності кодів категорії застрахованої особи та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску (див. додаток 2 до Порядку № 454, затверджений наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454). Для фізосіб - виконавців це код 26. І як передбачено п. 4.9 Порядку № 454 графа 10 "Код типу нарахувань" заповнюється страхувальником лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1 — 12.

Відповідно до пп. 162.1.1 ПКУ фізособа за ЦПД є платником ПДФО. Згідно п. 164.7 ПКУ, при визначенні бази оподаткування сума винагороди зменшується на суму єдиного внеску, утриманого з суми винагороди. Ставка ПДФО під час оподаткування винагороди становить 15%, а якщо база оподаткування ПДФО, визначена як сума винагороди за мінусом суми утриманого єдиного внеску, перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, встановлений на 1 січня податкового (звітного) року, то до суми перевищення застосовується ставка 20%. У 2015 році ця межа становить 12180 грн. 

Відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, фізособа є платником військогового збору за ставкою 1,5%. Базою оподаткування військовим збором буде вся сума винагороди за ЦПД. Податковим агентом щодо утримання ПДФО і військового збору є підприємство — платник ЄП.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    Сьогодні 11:1611
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202414
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202424
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202462
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024113