Право працівника на відпустку та виконання обов'язків під час неї
Відпустка є гарантованим правом працівника на відпочинок, згідно зі ст. 25 Конституції України. Вона надається працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей (преамбула Закону «Про відпустки»).
Відповідно до ст. 79 КЗпП та ст. 12 Закону про відпустки, під час відпустки працівник не може виконувати свої обов'язки. Фахівці Мінсоцполітики у листі від 17.10.2016 р. №376/06/186-16 також зазначили, що працівник не може виконувати свої посадові обов'язки під час відпустки. У період відпустки роботодавець не може притягнути працівника до відповідальності за неналежне виконання своїх обов'язків, а тому повноваження працівника на цей період припиняються.
Водночас, у листі Держпідприємництва від 17.10.2014 р. №8361 відзначено, що хоча працівник і не зобов'язаний виконувати посадові обов'язки під час відпустки, ані КЗпП, ані Закон про відпустки не забороняють йому робити це за власною ініціативою. Відпустка не припиняє посадових обов'язків працівника, оскільки він і під час відпустки залишається на своїй посаді. Тому документи, підписані під час відпустки, не можуть бути визнані нечинними.
Позиція Верховного Суду щодо підписання документів під час відпустки
Верховний Суд у Постанові від 8 лютого 2024 року у справі №640/9838/19 зазначив: «варто вказати, що ані Кодекс законів про працю України, ані Закон України «Про відпустки» не містять застережень чи обмежень щодо здійснення працівником під час перебування у відпустці чи в інший період відпочинку передбачених трудовим договором функцій за власною ініціативою».
У постановах Верховного Суду від 18 лютого 2020 року у справі №820/5617/16, від 29 червня 2022 року у справі №400/1550/19 зроблено висновок, що хоча виконання працівником, який перебуває у відпустці, окремих трудових обов'язків не відповідає змісту та меті відпустки, наявність таких обставин не може свідчити про дефектність первинного бухгалтерського документа та спростовувати засвідчені ним операції. Правове значення має лише належність підпису працівнику, що уповноважений трудовим договором на здійснення відповідної господарської операції.
Чинне законодавство не містить заборони на підписання документів працівником, який перебуває у відпустці, на лікарняному чи у вихідний день. Така практика неодноразово визнавалася правомірною вищими судовими інстанціями.
Водночас, беручи до уваги позицію контролюючих органів, зокрема податкових служб та Держпраці, рекомендується обережно оцінювати потенційні ризики та власні ресурси для оскарження можливих претензій.
Якщо засновник є одночасно директором, навіть перебуваючи у відпустці, додаткових наказів про право підпису видавати не потрібно.
Директор-засновник: особливості управління та оплати праці
Чи краще звільнити особу з посади директора на період відсутності діяльності?
Зверніть увагу! Управління підприємством власник здійснює безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів (ч. 2 ст. 65 ГКУ). Отже, закон дозволяє власнику (або власникам) управляти підприємством безпосередньо, без найму інших осіб. Але таке рішення слід зазначити в установчих документах.
У тих самих установчих документах слід вирішити і питання з оплатою такого керування. Звісно, якщо керівництво виконує найнята особа, то вона має право на оплату своєї праці. Це також визначається укладеним договором (контрактом).
У разі якщо, наприклад, у статуті передбачено, що за відсутності діяльності на підприємстві один із засновників (власників) може виконувати обов'язки керівника без нарахування йому заробітної плати, то така зарплата не нараховується, ЄСВ та податки за нього (через відсутність у нього доходу) не сплачуються.
Незалежно від того, хто керуватиме поточною господарською діяльністю підприємства — засновник чи найманий керівник за договором (контрактом), до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР) вносяться дані про таку особу як про керівника підприємства. Ці дані використовуються для ідентифікації юридичної особи, у тому числі під час провадження нею господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Отже, чинне законодавство надає власнику (власникам) підприємства право самостійно визначати характер відносин між підприємством та його керівником.
Читайте також тут:
Висновки:
- Відпустка звільняє працівника лише від обов’язковості виконання трудових функцій, але не припиняє його трудових прав та повноважень;
- Працівник має право добровільно виконувати трудові дії під час відпустки, у тому числі підписувати документи — це не заборонено законом;
- Документи, підписані під час відпустки, не вважаються недійсними, якщо вони оформлені уповноваженою особою;
- ВСУ підтверджує правомірність дій працівника у відпустці за власною ініціативою, навіть якщо це суперечить меті відпустки;
- Попри відсутність заборон у законі, позиції контролюючих органів (Держпраці, податкова) можуть бути критичними, тому варто зважувати ризики.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись