• Посилання скопійовано

Тимчасова непрацездатність під час відпустки: два випадки

Видано наказ про щорічну відпустку працівника з 14.04.2025 року. Працівник захворів з 11.04.2025 року. Який алгоритм дій роботодавця? Інший працівник захворів під час відпустки, чи повинен він писати заяву про продовження відпустки,чи відпустка продовжується автоматично?

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 80 КЗпП та п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки, у випадку, якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, то вона продовжується (тобто надається після закінчення хвороби працівника) або її невикористана частина переноситься на інший період.

Тому, якщо працівник після лікарняного приступив до роботи і не хоче продовжувати її після хвороби, це його право. Невикористана частина відпустки повинна переноситися на інший період. Якщо працівник після лікарняного бажає продовжити відпустку, то це теж його право.  

Рішення про продовження або перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем. 

Продовжити відпустку працівник може з наступного дня після закриття е-лікарняного (або іншою зручною датою для працівника). Своє рішення про продовження відпустки на бажаний термін та про причини її продовження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця, надавши заяву, на кшталт:

"Прошу продовжити надану мені щорічну основну відпустку на 10 календарних днів з .... у зв'язку з настанням тимчасової непрацездатності під час відпустки з ... по ... р. включно. Дата ...".

Своєю чергою, роботодавець повинен видати наказ про продовження відпустки. Дата наказу може співпасти з датою написання заяви. Підставою для такого наказу є е-лікарняний та заява працівника. Відпустку продовжують на кількість календарних днів хвороби, що припадають на період відпустки.

Наказ про продовження відпустки може бути такого змісту:

"У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю з ... по ... включно, що припала на період щорічної відпустки, НАКАЗУЮ Продовжити ПІБ, посада, щорічну основну відпустку за робочий рік .... на 10 календарних днів з .. р. до ... включно".

На підставі наказу про продовження відпустки та наказу/рішення/протоколу (залежно від уповноваженої особи/осіб) бухгалтер/кадровик складає зміни до табелю.

У будь-якому випадку бухгалтеру слід оплатити е-лікарняний (перші п’ять днів за рахунок роботодавця, а починаючи з шостого дня – за рахунок ПФУ), подавши заяву та відсторнувати суму відпускних за календарні дні, на які припали дні тимчасової непрацездатності, таким чином повернувши працівнику ці дні відпустки як невикористані. 

При цьому, якщо працівник отримав суму відпускних повністю, щоб їх не повертати, працівнику потрібно провести виплату лікарняних за мінусом суми відпускних за невикористані календарні дні. Віднімати суму відпускних потрібно із розрахованої суми лікарняних за рахунок роботодавця, які не фінансуються ПФУ. Але це не є зарахуванням! Оскільки по бухгалтерській програмі пройде сторнування відпускних та нарахування за листком непрацездатності, а по Додатку 1 єдиної звітності буде відображено у місяці хвороби і сторнування відпускних (певної суми відпускних кількість календарних днів з нарахованим за ці дні ЄСВ) та нарахування лікарняного, який відображатиметься за кодом «29» і сумою нарахованого ЄСВ на всю суму лікарняного.

Якщо суми для повернення недостатньо (для працівника, який захворів на початку відпустки), то решту суми доведеться повернути або відкоригувати в наступному місяці.

Якщо відпускні та лікарняний припали на один місяць, то табель заповнюється як зазвичай без внесення змін та коригувань за даним працівником. У випадку, якщо відпускні будуть продовжені в наступному місяці після лікарняного, то бухгалтеру потрібно буде перерахувати відпускні, оскільки зміниться розрахунковий період. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи відноситься компенсація за використання авто до зарплати?
    Директор використовує власний автомобіль в господарській діяльності підприємства, а підприємство виплачує директору компенсацію за використання автомобіля. Чи відноситься така компенсація до зарплати (фонду оплати праці)?
    Сьогодні 14:2549
  • Тимчасова непрацездатність під час відпустки: два випадки
    Видано наказ про щорічну відпустку працівника з 14.04.2025 року. Працівник захворів з 11.04.2025 року. Який алгоритм дій роботодавця? Інший працівник захворів під час відпустки, чи повинен він писати заяву про продовження відпустки,чи відпустка продовжується автоматично?
    Сьогодні 13:2867
  • Звільнення мобілізованого працівника: як оформити документи?
    Мобілізований працівник хоче звільнитися. Яка правильна процедура оформлення документів? Як діяти, якщо мобілізований не має можливості підписати заяву та документи?
    Сьогодні 10:04187
  • Норми тривалості робочого часу для медичних працівників
    Згідно з колективним договором для адміністрації встановлено 5-ти денний робочий тиждень (40 годин/тиждень), для медичних працівників 38,5 годин/тиждень з 6-ти денний робочим тиждень з позмінним графіком. Як правильно скласти графік, табель, щоб вийти на норму, аби не виникало запитань щодо оплати праці, ніби щось не доплатили?
    22.04.202552
  • Відшкодування витрат у відрядженні за відсутності квитка та наявності виписки з банку
    Чи можна відшкодувати без оподаткування витрати на проїзд у міському транспорті (квиток на проїзд не видається) відрядженої особи у закордонному відрядженні, якщо оплата здійснена корпративною/особистою карткою та надана виписка про списання коштів на оплату проїзду?
    21.04.202596