Чи може профспілка укладати такі договори?
Обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами без розподілу таких доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб (див. пп. 133.4.2 ПКУ).
Одним з повноважень виборного органу первинної профспілкової організації є, зокрема, вирішення разом з роботодавцем питання медичного обслуговування працівників (п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону про профспілки).
Тож, якщо таку можливість не передбачено колективним договором та статутом профспілки, це буде порушенням вимог пп. 133.4 ПКУ і профспілка може втратити неприбутковий статус. Також порушенням буде укладення договору і надалі сплата медичної допомоги за члена сім’ї такого працівника, оскільки така виплата не включатиметься до фонду оплати праці.
ЄСВ, ПДФО і військовий збір
Відповідно до пп. 165.1.47 ПКУ, не включається до загального оподатковуваного доходу платника податку – фізичної особи сума виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються за рішенням професійної спілки, її об'єднання та/або організації професійної спілки, прийнятим в установленому порядку, на користь члена такої професійної спілки протягом року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (у 2025 році розмір доходу - 4240 грн).
Таким чином, якщо медична допомога за договором в сумі з іншими внесками та відшкодуваннями, які профспілка перераховує протягом 2025 року на користь членів профспілки, не перевищує 4240 грн, вона не оподатковуються ПДФО, відповідно і військовим збором (пп. 1.7 пп. 16-1 підр. 10 р. XX ПКУ).
Якщо внески перевищують наведену суму, вони оподатковуються ПДФО (18%) та військовим збором (5%) відповідно до пп. 164.2.16 ПКУ як сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою-резидентом за платника податку чи на його користь, крім випадків, визначених у підпунктах «а» – «в» цього підпункту (суми сплачуються особою-резидентом, що визначається вигодонабувачем (бенефіціаром) за такими договорами).
Дохід отриманий працівником у вигляді медичної допомоги, відображається у додатку 4ДФ за ознакою доходу «127».
Платіж згідно з договорами на меддопомогу працівників і членів їхніх сімей не нараховується ЄСВ відповідно до п. 2 р. II Переліку №1170. Положення пп. 165.1.19 ПКУ, в тому числі пп. 170.7.3 ПКУ, не поширюються на профспiлковi виплати своїм членам, умови звiльнення яких вiд оподаткування передбаченi пп. 165.1.47 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити