• Посилання скопійовано

Переведення директора на неповний робочий день чи надання відпустки без збереження зарплати: що обрати?

ТОВ-охоронна компанія - платник ЄП 5%. Чи можна директора підприємства, який працевлаштований по трудовій книжці перевести на неповний робочий день, наприклад, 4 години на день. На даний час на підприємстві не вистачає коштів, складна фінансова обстановка, щоб повність закривати в табелі керівнику по 8 годин і виплачувати всю зарплату не має можливості. Підприємтво не може працювати без керівника, якщо охоронці працюють цілодобово. Відправляти директора в відпустку без оплати в зв'язу з воєнним станом майбуть неправильно? Чи буде порушенням, якщо керівник напише наказ і Заяву про переведення його на неповний робочий день 4 години чи 2 години в зв'язку з сімейними обставинами?

Так, директор, який на даному підприємстві має основне місце роботи, може бути переведений на неповний робочий день.

Однак, для цього потрібно:

  1. директору написати та подати заяву про переведення на неповний робочий час (для цього не потрібно вказувати про сімейні обставини). Якщо в установчих документах або трудовому договорі не зазначено особливого порядку погодження, він може зробити це самостійно;
  2. якщо установчими документами передбачено, що питання зміни умов праці директора має погоджуватись із засновниками або учасниками товариства, директору потрібно звернутися до загальних зборів з проханням про встановлення режиму неповного робочого часу. Після цього має бути оформлено протокол зборів;
  3. на підставі рішення зборів або власної заяви директора видається наказ про встановлення неповного робочого часу.

Можливо, в даному випадку, варто подумати над варіантом надання відпустки за власний рахунок. І якщо директор – це найманий працівник, то перебуваючи у відпустці без збереження зарплати повний місяць, він не отримує зарплату і, зрозуміло, що в додатку 1 єдиної звітності відповідні графи доходу та ЄСВ будуть пусті, але зазначатиметься кількість календарних днів такої відпустки у графі 13 та перебування у трудових відносинах у графі 14. Але знову натикаємося на перешкоду, директор-єдиний працівник і має підписувати звіти.

Тому тут можливі два варіанти:

1) директору піти у відпустку, але протоколом вказати управлінцем підприємства  засновника (оформлення відбувається, накшталт, коли директор є засновником (про це нижче));

2) перевести діючого директора на неповний робочий день (можливо 1 раз на місяць) для можливості підписувати звіти. Звісно такий день має табелюватися і нараховуватися зарплата. Крім того, якщо для директора це основне місце роботи, то потрібно сплатити ЄСВ у мінімальному розмірі, як того вимагає ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ.

У випадку, якщо директор є засновником (одним із засновників), він може працювати без зарплати. Проте для цього мали бути відповідно оформлені документи. Про це ми писали тут та тут.

Тож, якщо засновник був призначений на посаду директора, але на час воєнного стану перебуватиме у відпустці без збереження зарплати, то відповідно і зарплата йому не нараховуватиметься. Проте, тут потрібно зважати на думку податкової служби, висловлену в різних консультаціях про те, що директор, перебуваючи у відпустці, не може підписувати звіти, а повинен делегувати право підпису іншій особі, а якщо підписує, то має за це отримувати зарплату.

Хоча свого часу Держпідприємництва у листі №8361 від 17.10.2014 р. вказало на те, що директор, перебуваючи у відпустці, може підписувати документи, окрім випадку передачі повноважень заступникові. 

Тож, варіант для сміливих полягатиме в тому, що засновники оформлюють протокол, де в одному пункті зазначають, що директору надано відпустку без збереження зарплати, а в другому – що він (цей же директор, але вже як засновник) керуючись ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ тимчасово на час відсутності директора покладає на себе управлінські функції на підприємстві.

Чому сміливий? Тому що є ризик визнання контролюючими органами (якщо виявлять) неоформлених трудових відносин, а це за абз. 1 ч. 2 ст. 265 КЗпП фінансовий штраф на юрособу у розмірі 10 МЗП на момент виявлення порушення. Хоча, а ні ч. 2 ст. 65, а ні ч. 4 ст. 128 ГКУ не передбачено обмеження, що саме управляти підприємством засновник може у випадку, якщо посада директора вакантна.

Тому, у разі чого, доведеться відстоювати свою позицію у суді.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення працівниці у декреті при закінченні строкового договору
    Трудовий договір з працівницею укладено в листопаді 2023 року на один рік. У квітні 2024 року вона пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, яка перейде у відпустку для догляду за дитиною. Чи може роботодавець звільнити її в листопаді 2024 року у зв'язку із закінченням строку договору? Чи можливе звільнення після її виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років?
    17.07.202519
  • Нарахування відпускних мобілізованому працівнику при добровільній виплаті допомоги
    Працівник мобілізований до Збройних Сил України з липня 2022 року. Протягом усього періоду служби підприємство щомісяця добровільно виплачує йому матеріальну допомогу в розмірі його посадового окладу. Чи потрібно нараховувати такому працівнику відпускні (тобто чи накопичується в нього право на щорічну відпустку)?
    17.07.2025128
  • Зайво надані дні відпустки особі з інвалідністю: як діяти?
    При внутрішній перевірці виявлено, що працівнику з інвалідністю III групи протягом останніх п'яти років надавалася щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів замість належних 26. Якими мають бути дії роботодавця для виправлення цієї ситуації?
    17.07.202537
  • Визначення базового місяця для індексації новоприйнятих працівників
    Оклад за посадою "підсобний робітник" було збільшено з 01.03.2025 року. Кількість працівників за цією посадою збільшено з 01.07.2025 року. Який місяць є базовим для індексації заробітної плати працівників, прийнятих на цю посаду з 01.07.2025 року?
    14.07.2025928
  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025917