• Посилання скопійовано

Інвентаризація резерву відпусток, до якого включені мобілізовані працівники

На підприємстві проводиться інвентаризація резерву відпусток за 2024 р. та оформлені мобілізовані працівники, які мають дні невикористаної відпустки набутих до мобілізації. Чи потрібно рахувати суму самої компенсації?

Нагадаємо, що після змін, внесених Законом від 01.07.2022 р. №2352 до ст. 119 КЗпП щодо скасування з 19.07.2022 р. обов’язку роботодавця нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникам, призваним до лав ЗСУ, роботодавець має право після зазначеної дати (необхідною датою) прийняти рішення про добровільну виплату такому працівникові. І така виплата може мати назву «матеріальна допомога», про що видається відповідний наказ.

Згідно з п. 2 ст. 9 Закону про відпустки, до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, не зараховуватиметься час, коли за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігалися місце роботи і посада на підприємстві на час призову.

Тобто мобілізований працівник, після скасування з 19.07.2022 р. офіційного нарахування середньої зарплати роботодавцем (що була передбачена ст. 119 КЗпП та діяла до вказаної дати), не матиме права на трудовий стаж, що дає право на дні відпустки. А по 18.07.2022 р. включно мобілізований працівник матиме право на дні основної щорічної відпустки.

Таким чином, нажаль, через внесені зміни, навіть при добровільному збереженні роботодавцем мобілізованому працівнику середнього заробітку, останній не матиме права на дні щорічної відпустки.

Отже, стало зрозумілим, що включати в резерв відпусток мобілізованих працівників можна в тому випадку, якщо у нього є набуті дні щорічної відпустки та невикористані станом на 18.07.2022 року включно.

Тобто, це означає:

  • включати в резерв відпусток мобілізованих працівників - якщо є набуті дні до 18.07.2022 р. включно;
  • не включати - якщо мобілізованими працівниками використано всі дні щорічної відпустки.

Тож мобілізований працівник, після скасування з 19.07.2022 р. офіційного нарахування середньої зарплати роботодавцем, що була передбачена ст. 119 КЗпП та діяла до вказаної дати, не матиме права на трудовий стаж, що дає право на дні відпустки. А по 18.07.2022 р. включно мобілізований працівник матиме право на дні основної щорічної відпустки. Відповідно сама добровільна виплата, якщо роботодавець її здійснював, при обчисленні не застосовується.

Для прочитання: Добровільна виплата мобілізованим: вплив на розрахунок відпусткових

Суть інвентаризації резерву відпусток полягає у перевірці правильності його розрахунку та нарахування. Перевірити правильність легко: оскільки цей резерв створюється на певний рік, в ідеалі за цей рік він має бути і використаний (без залишку). Тому зайво нараховану суму резерву на дату балансу слід сторнувати.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»