• Посилання скопійовано

Інвентаризація резерву відпусток, до якого включені мобілізовані працівники

На підприємстві проводиться інвентаризація резерву відпусток за 2024 та оформлені мобілізовані працівники, які мають дні невикористаної відпустки набутих до мобілізації. Чи потрібно рахувати суму самої компенсації?

Нагадаємо, що після змін, внесених Законом від 01.07.2022 р. №2352 до ст. 119 КЗпП щодо скасування з 19.07.2022 р. обов’язку роботодавця нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникам, призваним до лав ЗСУ, роботодавець має право після зазначеної дати (необхідною датою) прийняти рішення про добровільну виплату такому працівникові. І така виплата може мати назву «матеріальна допомога», про що видається відповідний наказ.

Згідно з п. 2 ст. 9 Закону про відпустки, до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, не зараховуватиметься час, коли за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігалися місце роботи і посада на підприємстві на час призову.

Тобто мобілізований працівник, після скасування з 19.07.2022 р. офіційного нарахування середньої зарплати роботодавцем (що була передбачена ст. 119 КЗпП та діяла до вказаної дати), не матиме права на трудовий стаж, що дає право на дні відпустки. А по 18.07.2022 р. включно мобілізований працівник матиме право на дні основної щорічної відпустки.

Таким чином, нажаль, через внесені зміни, навіть при добровільному збереженні роботодавцем мобілізованому працівнику середнього заробітку, останній не матиме права на дні щорічної відпустки.

Отже, стало зрозумілим, що включати в резерв відпусток мобілізованих працівників можна в тому випадку, якщо у нього є набуті дні щорічної відпустки та невикористані станом на 18.07.2022 року включно.

Тобто, це означає:

·         включати в резерв відпусток мобілізованих працівників - якщо є набуті дні до 18.07.2022 включно;

·         не включати - якщо мобілізованими працівниками використано всі дні щорічної відпустки.

Тож мобілізований працівник, після скасування з 19.07.2022 р. офіційного нарахування середньої зарплати роботодавцем, що була передбачена ст. 119 КЗпП та діяла до вказаної дати, не матиме права на трудовий стаж, що дає право на дні відпустки. А по 18.07.2022 р. включно мобілізований працівник матиме право на дні основної щорічної відпустки. Відповідно сама добровільна виплата, якщо роботодавець її здійснював, при обчисленні не застосовується.

Для прочитання: Добровільна виплата мобілізованим: вплив на розрахунок відпусткових

Суть інвентаризації резерву відпусток полягає у перевірці правильності його розрахунку та нарахування. Перевірити правильність легко: оскільки цей резерв створюється на певний рік, в ідеалі за цей рік він має бути і використаний (без залишку). Тому зайво нараховану суму резерву на дату балансу слід сторнувати.

Але бувають випадки і перенесення відпусток на наступний рік, як у випадку з мобілізованими працівниками. Тоді такий залишок не сторнується і використовується на оплату перенесених відпусток наступного року.

Тож наведемо короткий алгоритм дій бухгалтера під час такої інвентаризації:

  • проводиться перевірка правильності розрахунку резерву (на початок року і щомісяця);
  • проводиться перевірка використання резерву протягом року;
  • розрахована під час інвентаризації сума резерву порівнюється з його сумами, нарахованими протягом року;
  • якщо розмір резерву за результатами інвентаризації є недостатнім, його слід донарахувати проведенням Д-т 23, 91 – 94 К-т 471 (тим же проведенням, за яким відбувалось нарахування резерву);
  • якщо резерв є більшим ніж потрібно, то коригування проводиться проведеннями Д-т 23, 91 – 94 К-т 471, але методом «сторно» (тобто з мінусом). Принаймні саме сторнування вимагає п. 1 П(С)БО 11 «у разі відсутності ймовірності вибуття активів для погашення майбутніх зобов'язань». Другий варіант, який часто трапляється на практиці (якщо витрати майбутніх періодів будуть, але їхній розмір раніше був завищений) – включити суму зменшення резерву до складу доходу звітного періоду Д-т 471 К-т 719.

Чи вплине таке коригування на податок на прибуток? Так, звісно, якщо будуть визнані витрати або дохід, це вплине на фінансовий результат звітного періоду, у якому проведено інвентаризацію. Проте податкові різниці за цим видом резерву не виникають (пп. 139.1.1-139.1.2 ПКУ). 

Сума компенсації відпусток мобілізованим працівникам при включенні їх до резерву чи при проведенні інвентаризації резервуву відпусток не розраховується.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Інвентаризація резерву відпусток, до якого включені мобілізовані працівники
    На підприємстві проводиться інвентаризація резерву відпусток за 2024 та оформлені мобілізовані працівники, які мають дні невикористаної відпустки набутих до мобілізації. Чи потрібно рахувати суму самої компенсації?
    Сьогодні 16:052
  • Головбух за директора без звільнення від обов’язків
    Директор підприємства перебуває у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану. Планується, що головбух буде виконувати функції і директора, і головного бухгалтера без звільнення з посади з перереєстрацією директора в ЄДР. Через ситуацію, що склалася постали наступні питання. Питання: 1. Чи можна перевести директора на іншу, не керівну посаду та залишити у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану й надалі? 2. Як краще оформити головбуха новим директором: для цього підійде суміщення з доплатою? В якому розмірі встановити доплату? 3. Чи треба бухгалтеру як директору новий КЕП на 1 особу – за директора та за головбуха? 4. Чи треба повідомляти податкову чи достатньо змін в ЄДР та нових підписів? 5. Чи може директор/головбух працювати дистанційно, якщо діяльності майже нема, просто подавати звіти?
    Сьогодні 14:10643
  • Перенесення відпустки через дні хвороби за листком непрацездатності
    Працівник пішов у чергову відпустку з 24.06.24 по 17.07.24 р., відпустку оплатили 22.06.2024 р. з відповідним відображенням у Додатках 1 та 4ДФ за ІІ квартал 2024 р. З 03.07.2024 по 16.12.2024 відкритий листок непрацездатності, надано статус інваліда. Відпустку продовжено з 17.12.2024 р., є наказ про її перенесення з 17.12.2024 р. Як відобразити це у додатках єдиної звітності за ІV квартал 2024 р. Провести утримання ВЗ та нарахування ЄСВ?
    Сьогодні 13:075
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.2025486
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20257185